SuperMózgu atrofia się (prawie) nie ima

| Psychologia
Northwestern University

Mózgi SuperSeniorów (SuperAgers) kurczą się wolniej, a więc podlegają słabszej atrofii niż mózgi innych osób w podobnym wieku.

Naukowcy z Northwestern University przeprowadzili 1,5-roczne studium. Stwierdzili, że w tym czasie kora ludzi starzejących się "normalnie" traciła objętość 2-krotnie szybciej niż u SuperSeniorów. SuperSeniorzy to osoby w wieku 80 lat i starsze, których wspomnienia są równie wyraziste, co osób o wiele lat młodszych.

Starzeniu towarzyszy często "typowe" pogorszenie funkcji poznawczych. W niektórych [skrajnych] przypadkach występuje zaś demencja. SuperSeniorzy sugerują, że spadek formy poznawczej nie jest wcale nieunikniony - podkreśla doktorantka Amanda Cook.

Odkryliśmy, że SuperSeniorzy są oporni na normalne tempo starzenia, które występuje u przeciętnych osób. Co więcej, znajdują złoty środek między długością i jakością życia; udaje im się żyć dobrze, czerpiąc satysfakcję z późnych lat życia - dodaje prof. Emily Rogalski.

Amerykanie wykorzystali rezonans magnetyczny, by zbadać grubość kory u 24 SuperAgersów i 12 osób w tym samym wieku. Okazało się, że roczny procentowy spadek grubości kory między 1. i 2. wizytą wynosił 1,06 dla SuperSeniorów i 2,24 dla grupy kontrolnej.

Wcześniejsze badania wykazały, że SuperSeniorzy mają grubszą korę niż osoby starzejące się przeciętnie. Teraz naukowcy sprawdzają, na czym polega ich wyjątkowość.

SuperAger SuperSenior mózg kora atrofia Amanda Cook Emily Rogalski