SuperMózgu atrofia się (prawie) nie ima
Mózgi SuperSeniorów (SuperAgers) kurczą się wolniej, a więc podlegają słabszej atrofii niż mózgi innych osób w podobnym wieku.
Naukowcy z Northwestern University przeprowadzili 1,5-roczne studium. Stwierdzili, że w tym czasie kora ludzi starzejących się "normalnie" traciła objętość 2-krotnie szybciej niż u SuperSeniorów. SuperSeniorzy to osoby w wieku 80 lat i starsze, których wspomnienia są równie wyraziste, co osób o wiele lat młodszych.
Starzeniu towarzyszy często "typowe" pogorszenie funkcji poznawczych. W niektórych [skrajnych] przypadkach występuje zaś demencja. SuperSeniorzy sugerują, że spadek formy poznawczej nie jest wcale nieunikniony - podkreśla doktorantka Amanda Cook.
Odkryliśmy, że SuperSeniorzy są oporni na normalne tempo starzenia, które występuje u przeciętnych osób. Co więcej, znajdują złoty środek między długością i jakością życia; udaje im się żyć dobrze, czerpiąc satysfakcję z późnych lat życia - dodaje prof. Emily Rogalski.
Amerykanie wykorzystali rezonans magnetyczny, by zbadać grubość kory u 24 SuperAgersów i 12 osób w tym samym wieku. Okazało się, że roczny procentowy spadek grubości kory między 1. i 2. wizytą wynosił 1,06 dla SuperSeniorów i 2,24 dla grupy kontrolnej.
Wcześniejsze badania wykazały, że SuperSeniorzy mają grubszą korę niż osoby starzejące się przeciętnie. Teraz naukowcy sprawdzają, na czym polega ich wyjątkowość.
Komentarze (0)