Tajemnicze złote kule spod Świątyni Pierzastego Węża

| Humanistyka
Instituto Nacional de Antropologia e Historia

Gdy wyposażony w skanery laserowe i kamerę na podczerwień robot Tláloc II-TC badał komory znajdujące się przy tunelu biegnącym pod Świątynią Pierzastego Węża (Quetzalcoatla), oczom zdumionych naukowców ukazały się setki tajemniczych kul.

Wg specjalistów z meksykańskiego Narodowego Instytutu Antropologii i Historii, gliniane kule o obwodzie od 4 do 12 cm pokrywa przypominający złoto jarosyt, minerał powstający w wyniku utleniania siarczków żelaza. Na ścianach i suficie komór znajduje się proszek z pirytu - nadsiarczku żelaza(II) - hematytu i magnetytu, co tłumaczy, skąd bierze się charakterystyczne metaliczne lśnienie.

Wiele wskazuje na to, że kule stanowiły część odprawianego w tunelach rytuału, najprawdopodobniej pogrzebowego. Choć archeolodzy podejrzewają, że chodziło o ostatnie pożegnanie ważnych obywateli, a nawet władców, na razie nie wiadomo, jaką rolę spełniały "złote" rekwizyty. Hipotezę rytualną potwierdzają liczne wota, w tym ceramika oraz inkrustowane kwarcem i żadami drewniane maski.

Instituto Nacional de Antropologia e Historia Instituto Nacional de Antropologia e Historia

O ponad 100-metrowym tunelu wiedziano od 2003 r., gdy obfite deszcze ujawniły, że w pobliżu piramidy znajduje się otwór. By zbadać przejście, potrzeba było kilku lat wstępnych prac i planowania. Parę miesięcy temu w odległości 72 i 74 m od wejścia znaleźliśmy 2 boczne komory [...] - Komorę Południową i Północną - ujawnia naczelny archeolog projektu Tlalocan Sergio Gómez Chávez. Ostatnio Tláloc II-TC dotarł do odcinka, gdzie dotąd nie prowadzono jeszcze wykopalisk. W odległości 100-110 m od wejścia natrafił na kolejne 3 komory. Kule leżały zarówno w Komorze Północnej, jak i Południowej (w Południowej znaleziono kilkaset takich artefaktów).

Wg Cháveza, tunel zapieczętowywano 2-krotnie. Ok. 1800 lat temu grube ściany zburzono, by w komorze na końcu korytarza złożyć coś (lub kogoś) bardzo ważnego. Sądzę, że [badany właśnie] tunel był centralnym elementem, wokół którego zbudowano resztę ceremonialnego centrum. To najświętsze miejsce [piramidy]. Bardzo prawdopodobne, że w tym miejscu, w centralnej komorze, znajdziemy szczątki władców Teotihuacánu.

 

Świątynia Pierzastego Węża Quetzalcoatl kule złote rytuał jarosyt Teotihuacán Sergio Gómez Chávez