Trzy komory grobowe pod Świątynią Quetzalcoatla
W 2003 roku obfite opady deszczu odsłoniły wejście do tunelu znajdującego się pod Świątynią Quetzalcoatla w Teotihuacan. Robot archeologiczny Tlaloc II-C, nazwany tak na cześć azteckiego boga deszczu, odkrył właśnie w tunelu trzy struktury, które mogą być komorami grobowymi.
Liczący sobie 2000 lat tunel może odkryć nam tajemnice rytuałów pogrzebowych władców Teotihuacanu, którzy opuścili te tereny na długo zanim w XIV wieku pojawili się na nich Aztekowie. Teotihuacan znany jest ze swoich wspaniałych piramid. Niewiele jednak wiemy na temat ludu, który zamieszkiwał te tereny przed Aztekami.
Archeolodzy przygotowują się teraz do odkopania ostatnich 30 ze 120 metrów tunelu. Spodziewają się znaleźć tam schody, prowadzące 3-4 metry w głąb.
Komentarze (1)
Leszek, 8 maja 2013, 10:42
Zastanawiam się ,czy przypadkiem piramidy to nie był podatek ?.Szczególnie te Egipskie np Heopsa 2,5 mln bloków po 2,5 t ,jeden na każdą rodzinę lub dorosłego obywatela? . No i w zamian możliwość obcowania daru z ciałem faraona wędrującym do nieba? i w nagrodę od bogów za dar pora deszczowa po suchej i obfite plony ?
Narzędzia w oczekiwaniu na uprawę roli produkowano doskonalono obrabiając kamienie ,przydatne narzędzia tak do obróbki jak uprawy i do walki i do obrony.Kto nie mógł osobiście zlecał innym wykonanie?. Oczywiście dla wrogów przykład jaka to potęga i jak silnie uzbrojona skoro tyle i takich bloków przeniosła?