Szczęście detektorysty. W przeciągu kilku miesięcy znalazł w odległości 50 metrów dwa cenne zabytki

| Humanistyka
The British Museum/PAS

Pewien detektorysta odkrył w niedługim odstępie czasu po dwóch stronach tej samej drogi w pobliżu Frinton-on-Sea w hrabstwie Essex dwa cenne obiekty - złoty pierścionek z mottem po francusku, a także zawieszkę z haczykiem z czasów Tudorów, która stanowiła ozdobę kobiecego stroju.

The British Museum/PAS

Pierścionek z napisem „Je desir vous Ceruir” (Pragnę ci służyć) pochodzi z ok. 1400-1500 r. Poszczególne słowa rozdzielono motywem roślinnym. Po wewnętrznej stronie nie umieszczono żadnych zdobień. Pierścionek ma średnicę 19,4 mm i waży 2,13 g.

Zawieszka datuje się na nieco późniejszy okres - ok. 1500-1600 r. Za jej pomocą rozdzielano prawdopodobnie warstwy spódnicy, tak by obie - wierzchnia i spodnia - były widoczne.

Cytowana przez BBC historyczka Lori Rogerson tłumaczy, że choć pierścionek jest tak drobny, że pasuje wyłącznie na jej mały palec, był prawdopodobnie noszony przez mężczyznę. W tym okresie pierścionki były noszone na różnych stawach wszystkich palców, można je więc było [również] wkładać na staw międzypaliczkowy dalszy.

Hasła w rodzaju „pragnę ci służyć” wpisywały się w późnośredniowieczną ideę „miłości dwornej” (fr. amour courtois, ang. courtly love). Trzeba zauważyć, że ktoś, kto mógł sobie pozwolić na złoty pierścionek, należał z pewnością do elity, która znała francuski.

Rogerson podejrzewa, że pierścionek i zawieszka, znalezione przez detektorystę w odległości 50 m od siebie, zostały zgubione przez osobę, która chciała je ponownie wykorzystać. Obie ozdoby były bowiem w jakiś sposób uszkodzone - na zewnętrznej stronie pierścionka widnieje, na przykład, pęknięcie.

Zakupem artefaktów jest zainteresowane muzeum z Essex.

Szczęście detektorysty. W przeciągu kilku miesięcy znalazł w odległości 50 metrów dwa cenne zabytki