Bóbr wraca do Szkocji
Szkocja wzbogaciła się o kolejny wolno żyjący gatunek. Po latach ciężkiej pracy i apeli do rzek w Knapdale Forest wypuszczono trzy rodziny bobrów. Zwierzęta te zostały wytępione w Szkocji w XVI wieku.
Bobry pochodziły z Norwegii, a organizacje starające się o odnowienie gatunku zauważają, że już w 24 europejskich krajach w 150 miejscach wypuszczono bobry po to, by powróciły one na tereny, które niegdyś zamieszkiwały.
W Szkocji zdecydowano, że na razie odbędzie się próba, której celem jest sprawdzenie, jak pojawienie się bobrów wpłynie na środowisko naturalne. Krytycy reintrodukcji gatunku twierdzą, że bobry mogą mieć negatywny wpływ na szlaki migracyjne niektórych ryb, szczególnie pstrąga. Ekolodzy zwracają jednak uwagę, że w żadnym z krajów, w którym odnowiono gatunek, nie zanotowano tego typu problemów.
Komentarze (5)
kwiateusz, 29 maja 2009, 19:38
do rzek apelowali? jakiś przecinek tam powinien przed do wystąpic imo
Douger, 30 maja 2009, 13:39
LOL. Ale się uśmiałem. Ciekawe jak więc te dwa gatunki ze sobą koegzystowały zanim człowiek zaczął wpływać na środowisko
mikroos, 30 maja 2009, 13:57
Odpowiedziałeś sam sobie. Kluczowa może być tutaj ingerencja człowieka, bo teraz, po ponownej introdukcji bobrów, może się okazać, że presja ze strony człowieka może zaszkodzić jednemu z gatunków.
Douger, 30 maja 2009, 14:57
Nie rozumiem. Jasno napisano, że to bobry zaszkodzą pstrągom. A człowiek? Bobrowi już bardziej nie może, bo go całkowicie wytępił, a rybom?
Zapewne krytykom chodziło o to, że tamy zablokują szlaki migracyjne pstrągów. Totalna głupota.
mikroos, 30 maja 2009, 15:16
A co tu jest do rozumienia? Środowisko wygląda dzisiaj inaczej, niż w czasach, kiedy pstrągi i bobry ostatni raz miały ze sobą kontakt w tym miejscu. Nikt nie wie, co się stanie. Wiesz, ja nie orzekam, że będzie katastrofa, tylko zwracam raczej uwagę na to, że monitorowanie sytuacji na pewno będzie dobrym pomysłem.