Sąd Najwyższy nieprzychylny Assange'owi

| Ciekawostki
espenmoe, CC

Szwedzki Sąd Najwyższy podtrzymał wyrok sądu apelacyjnego i nie zgodził się na unieważnienie nakazu aresztowania Juliana Assange'a. Sąd uznał, że nie ma powodów, by odwoływać nakaz. Jeden z pięciu sędziów wyraził zdanie odrębne.

Oczywiście jesteśmy rozczarowani i nie podoba nam się sposób, w jaki Sąd Najwyższy rozpatrzył sprawę. Decyzja została podjęta bez szczegółowego rozważenia naszej argumentacji - powiedział Per Samuelson, prawnik Assange'a.

Julian Assange, współzałożyciel Wikileaks, od trzech lat ukrywa się w ambasadzie Ekwadoru w Londynie. Jest oskarżany o przestępstwa seksualne popełnione w Szwecji, a tamtejsza prokuratura chce go przesłuchać. Szwecja wydała nakaz aresztowania mężczyzny, a Wielka Brytania ma zamiar go wykonać. Jeśli Brytyjczykom uda się aresztować Assange'a, zostanie on wydany Szwecji. Sam Assange i jego prawnicy twierdzą, że Sztokholm ma zamiar wydać go USA, gdzie ma być sądzony za ujawnienie dokumentów udostępnionych przez Manninga.

W marcu bieżącego roku pojawiły się informacje, jakoby szwedzki prokurator zgodziła się przesłuchać Assange'a w ambasadzie.

Biuro prokurator Marianne Ny nie komentuje powyższych doniesień.

Szwecja Sąd Najwyższy nakaz aresztowania Julian Assange