TSMC wybuduje fabrykę 3-nanometrowych układów scalonych

| Technologia
Taiwan Semiconductor Manufacturing Co., Ltd.

TSMC (Taiwan Semiconductor Manufacturing Co.) oznajmiło, że wybuduje pierwszą na świecie fabrykę produkującą układy scalone w technologii 3 nanometrów. Zakład powstanie w Tainan Science Park na południu Tajwanu. Oficjalne ogłoszenie kładzie kres spekulacjom, wedle których TSMC mogło wybudować swoją kolejną fabrykę w USA korzystając z zachęt, jakie oferuje administracja prezydenta Trumpa, która próbuje ściągać do kraju zakłady produkcyjne.

Przed rokiem TSMC informowało, że pierwszą fabrykę produkującą 5- i 3-nanometrowe chipy wybuduje już w 2022 roku. Obecnie nie podano żadnych ram czasowych otwarcia nowego zakładu produkcyjnego.

TSMC jest wdzięczne rządowi Tajwanu za działania na rzecz rozwiązania wszelkich problemów dotyczących gruntu, wody, elektryczności i ochrony środowiska, czytamy w oświadczeniu firmy. Jasnym jest, że rząd w Taipei wspomógł firmę, co mogło być jedną z przyczyn, dla której na lokalizację nowej fabryki wybrano Tajwan.

Przedsiębiorstwo już wcześniej oceniało, że nowy zakład będzie wymagał 50-80 hektarów terenu i inwestycji rzędu 15,7 miliarda USD. Mówiąc wcześniej o roku 2022 firma brała też pod uwagę nieprzewidziane przerwy w pracach budowlanych. Niektóre z ostatnich inwestycji TSMC opóźniały się bowiem nawet o rok z powodu procesów związanych z publicznymi wysłuchaniami dotyczącym ich wpływu na środowisko. Firma doświadcza też problemów z zapewnieniem swoim tajwańskim zakładom odpowiedniej ilości wody i elektryczności.

TSMC fabryka układ scalony