Nocne zwiedzanie muzeum robotem

| Ciekawostki
Matt Brown (Matt From London), CC

Tate Britain uruchomi latem tego roku nową usługę After Dark. Umożliwi ona turystom zwiedzanie muzeum po zmroku (i po oficjalnych godzinach otwarcia) za pomocą kontrolowanych za pośrednictwem witryny internetowej robotów.

After Dark to pomysł projektantów z londyńskiej grupy The Workers. Gdy inicjatywa wystartuje, każdym z robotów posteruje jedna osoba. Pozostali będą uczestnikami wycieczki. Ponieważ przewodnikom zostanie przyznany konkretny czas, po jego zakończeniu stery przejmie ktoś z oprowadzanych (dotychczasowy pasażer).

Podczas przemieszczania się robota po muzeum kamera wyposażona w źródło światła będzie się kierować na eksponaty. Na ekranie komputera oprowadzanych pojawi się ich opis.

Na początku sesji w różnych punktach Tate Britain wyświetlą się różne propozycje wycieczek. Dzięki temu internauci z całego świata będą mogli wybrać, jaką wystawę chcą zobaczyć.

Wygrawszy tegoroczną IK Prize, The Workers (Tommaso Lanza, Ross Cairns i David Di Duca) dostali 70 tys. funtów na przygotowanie i wdrożenie After Dark. Na razie mówi się o letniej premierze, ale nie pada żadna konkretna data.

 

Tate Britain After Dark muzeum zmrok zwiedzanie robot witryna wycieczka wystawa