Teleskop Webba odkrył w kosmosie ważną molekułę węglową

| Astronomia/fizyka
ESA/Webb, NASA, CSA, M. Zamani (ESA/Webb), and the PDRs4All ERS Team

W poszukiwaniu życia pozaziemskiego zwracamy się w stronę jedynej znanej nam jego formy, życia opartego na węglu. W zadaniu tym niezwykle pomocny okazuje się Teleskop Webba. Właśnie zarejestrował on obecność w przestrzeni kosmicznej nowego związku węgla, kationu metylowego (CH3+). To prosty związek, ale niezwykle ważny, gdyż pomaga w tworzeniu się bardziej złożonych molekuł wykorzystujących węgiel. A Webb wykrył go w młodym układzie gwiazdowym z dyskiem protoplanetarnym d203-503, który znajduje się w Mgławicy Oriona w odległości 1350 lat świetlnych od nas.

Wśród astronomów jest wielu entuzjastów międzygwiezdnej chemii organicznej, a dzięki unikatowym właściwościom Webba możliwe jest badanie molekuł opartych na węglu. Odkrycie to nie tylko pokazuje, jak czuły się Webb, ale również potwierdza, że molekuła CH3+ jest kluczowym elementem chemii międzygwiezdnej, cieszy się Marie-Aline Martin-Drumel z Université Paris-Saclay.

Gwiazdą w d203-506 jest niewielki czerwony karzeł, a cały układ poddany jest intensywnemu bombardowaniu przez promieniowanie ultrafioletowe pochodzące z pobliskich gorących masywnych młodych gwiazd. Prawdopodobnie wszystkie dyski protoplanetarne przechodzą okres takiego bombardowania, gdyż gwiazdy zwykle powstają w grupach.

Promaniowanie ultrafioletowe uznaje się za niszczące dla złożonych molekuł organicznych. Jednak odkrywcy kosmicznej CH3+ uważają, że to właśnie promieniowanie ultrafioletowe mogło stać się źródłem energii dla powstania molekuły. A gdy już ona powstanie, ułatwia reakcje chemiczne, w których tworzone są bardziej złożone molekuły oparte na węglu.

Badacze podkreślają, że dysk protoplanetarny w d203-506 znacząco różni się od innych tego typu znanych struktur. Przede wszystkim nie odkryto tam wody. To jasno pokazuje, że promieniowanie ultrafioletowe całkowicie zmienia chemie dysku protoplanetarnego. Tak naprawdę może ono odgrywać kluczową rolę na wczesnych etapach chemicznych powstawania życia, mówi główny autor badań Olivier Berné z Francuskiego Narodowego Centrum Badań Naukowych.

Teleskop Webba odkrył w kosmosie ważną molekułę węglową