O krok od Boskiej Cząsteczki
Naukowcy z amerykańskiego Fermi National Accelerator Laboratory, w którym znajduje się Tevatron, liczący sobie już 22 lata akcelerator cząstek, twierdzą, że istnieje 50% szansa, iż do końca bieżącego roku udowodnią istnienie bozonów Higgsa. Jak pamiętamy, ich odkrycie ma być jednym z najważniejszych osiągnięć Wielkiego Zderzacza Hadronów (LHC), który wciąż jest naprawiany i ma ruszyć pod koniec września.
Swoje szacunki Amerykanie opierają na wydajności Tevatronu oraz nadziei, że maszyna jest w ogóle w stanie wykryć bozon Higgsa. Jeśli mu się to uda, ponownie przejdzie do historii nauki. Wśród dotychczasowych osiągnięć Tevatronu należy wymienić odkrycie kwarka wysokiego i zmierzenie jego masy, zaobserwowanie dwóch barionów sigma czy barionu omega.
Z Modelu Standardowego wynika, że masa bozonu Higgsa wynosi od 114 do 184 gigaelektronowoltów, a więc jego wykrycie znajduje się w zasięgu Tevatronu i jest tylko kwestią czasu. Przed rokiem Fermilab wykluczyło, że masa Boskiej Cząsteczki wynosi 170 GeV i poszukuje jej po obu stronach wyznaczanych przez tę wartość. Za kilka miesięcy, jeszcze zanim LHC wystartuje, Amerykanie powinni wiedzieć, czy bozonu należy szukać w okolicach 150 GeV.
Tevatron, mimo iż ma swoje lata, ma tę przewagę na LHC, że zderzane są w nim protony z antyprotonami, co produkuje znacznie mniej zakłóceń.
Oczywiście oficjalnie różne laboratoria ze sobą współpracują i dzielą się wiedzą, jednak, jak możemy się domyślać i jak przyznają sami naukowcy, istnieje silne poczucie rywalizacji. Ta jest korzystna dla wszystkich, gdyż, jak mówi Dmitri Denisov z Fermilab, oni [CERN - red.] na pewno czują tę rywalizację i bardziej przykładają się do pracy.
Komentarze (8)
wilk, 19 lutego 2009, 16:16
Drobne zastrzeżenie - LHC ruszy jednak na jesień 2009, mniej więcej tak jak w 2008 miał wystartować (http://lhc.fuw.edu.pl/ i http://press.web.cern.ch/press/PressReleases/Releases2009/PR02.09E.html).
Mariusz Błoński, 19 lutego 2009, 16:30
Dzięki, poprawione
ozeo, 19 lutego 2009, 21:59
Wszyscy ich szukają a może ich wcale nie ma . Higgs zapewne jest super dobrym fizykiem i ludzkość mu wiele zawdzięcza ale nie ma patentu na przewidywanie wszystkiego i jego teoria może być błędna akurat w tym aspekcie.
thibris, 20 lutego 2009, 08:00
Ale nie dowiemy się tego do czasu aż empirycznie nie dowiedziemy że nic tam nie ma ?
ozeo, 20 lutego 2009, 13:24
Wykazać empirycznie ,że coś istnieje to nie problem bo wystarczy to znaleźć. Wykazać natomiast ,że czegoś nie ma jest dużo trudniej bo po sprawdzeniu danych zakresów masy można zacząć ich szukać w innych a boskie cząstki mogą i tak istnieć tylko mieć inny charakter i tak można ich by szukać przez kilkaset lat i nadal nie zbliżyć się o krok do pełnego stwierdzenia ,że ich nie ma.
thibris, 20 lutego 2009, 15:12
Tylko że bozon Higgsa ma określony zakres teoretycznej występowalności - jeśli się tam nie znajdzie to znaczy że go nie ma. Wtedy teorię będzie trzeba przepisać na nowo i wywnioskować z zebranych danych inną cząstkę w innym miejscu, która się będzie już inaczej nazywać np. bozon thibrisa
inhet, 22 lutego 2009, 11:01
Nie o krok od Boskiej Cząsteczki, lecz od Boskiej Cząstki!!! Róznica identyczna jak miedzy koniem a koniakiem, rumem i rumakiem albo zgoła gwałtem i samogwałtem
ender, 15 października 2009, 10:23
Ha - doskonałe!
Poprawić tytuł!