Błąd na stronie tytułowej, który przetrwał ponad wiek
Na stronie tytułowej The New York Timesa przez prawie 102 lata pojawiał się błąd. A wszystko przez zecera, który składając w nocy z 6 na 7 lutego 1898 r. czcionki z numerem wydania, umieścił po liczbie czternaście tysięcy czterysta dziewięćdziesiąt dziewięć piętnaście tysięcy, a nie czternaście tysięcy pięćset.
Błąd został wytropiony dopiero w 1999 r., gdy numeracją zainteresował się nowy dociekliwy asystent Aaron Donovan. Koniec końców pierwszego stycznia 2000 r. gazeta zamieściła sprostowanie, witając czytelników w numerze 51254.
Donovan przyjrzał się numerom, bo ich cowieczorne uaktualnianie należało do jego redakcyjnych obowiązków. Myśląc o możliwości wystąpienia samoutrwalającego się z biegiem czasu błędu, posłużył się arkuszem kalkulacyjnym, by stwierdzić, ile razy od założenia 18 września 1851 r. ukazywała się jego gazeta. Z zawartości archiwów dowiedział się, że w pierwszych 500 tygodniach nie było wydania niedzielnego, a przez 2296 tygodni - od kwietnia 1861 do kwietnia 1905 r. - wydanie niedzielne traktowano jako dodatek do numeru sobotniego. W początkach istnienia pominięto parę wydań świątecznych, poza tym przez strajki z 1978 r. czytelnicy nie doczekali się 88 numerów swojej gazety. Uwzględniając niepublikowane numery, które przy okazji innych negocjacji płacowych i tak trafiły z właściwymi numerami do archiwum, Donovan doszedł do wniosku, że brakuje dokładnie 500 wydań.
Komentarze (0)