Powstanie Titanic II

| Ciekawostki
Robert John Welch (1859-1936), oficjalny fotograf Harland & Wolff

Clive Palmer, miliarder, magnat kopalniany z Queensland w Australii, poinformował, że zamówił w chińskiej stoczni CSC Jinling kopię Titanica. Design i specyfikacje mają w jak największym stopniu przypominać oryginał, ale technologie będą już na miarę XXI w.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, budowa rozpocznie się pod koniec przyszłego roku, a statek będzie gotowy do dziewiczego rejsu z Londynu do Nowego Jorku u schyłku 2016 r. Palmer podpisał już porozumienie ze stocznią.

Biznesmen, którego majątek został oszacowany przez Business Review Weekly na ok. 3 mld dolarów australijskich, zapewnia, że Titanic II będzie luksusowy w każdym calu, ale nie zabraknie na nim również najnowocześniejszych systemów nawigacyjnych i ostrzegawczych.

Rzecznik Palmera powiedział australijskim mediom, że koszt budowy kopii transatlantyku nie jest (jeszcze) znany. Miliarder nie bez kozery wybrał stocznię z Państwa Środka, jest bowiem znany z powiązań biznesowych z Chińczykami. Jego plany nie kończą się na kopii Titanica, planuje bowiem całą flotę luksusowych liniowców. W tym konkretnym przypadku ma też dodatkowy cel: chce oddać hołd ludziom, którzy budowali oryginał.

Titanic Titanic II Clive Palmer stocznia CSC Jinling Chiny kopia