Złowienie ciężarnej płaszczki wpływa na oba pokolenia
Przypadkowe schwytanie w sieć ciężarnych płaszczek ma negatywny wpływ zarówno na matkę, jak i na jej dzieci.
To pierwsze tego typu badania na świecie. Ich autorem jest Leonardo Guido, doktorant z Monash University. Razem z 3 innymi biologami Guido badał żyworodne płaszczki Trygonorrhina dumerilii z rodziny rochowatych, które występują w wodach przybrzeżnych stanu Wiktoria.
Wcześniejsze badania koncentrowały się przede wszystkim na tym, jak stres związany ze schwytaniem przez rybaków wpływa na wskaźnik śmiertelności, dlatego choć ważne, nieśmiertelne skutki złapania pozostają w dużej mierze nieznane. Nasze wyniki pokazują, że schwytanie ciężarnej płaszczki może wpłynąć na jej potencjał reprodukcyjny, a także na zdrowie i sprawność jej dzieci. W oparciu o uzyskane rezultaty można podejrzewać, że w przypadku innych żyworodnych rekinów i płaszczek skutki będą podobne. Prawdopodobnie są one wrażliwsze od gatunków składających jaja.
Podczas badań laboratoryjnych naukowcy naśladowali wyłowienie płaszczek za pomocą włóków (potem następowała krótka ekspozycja na działanie powietrza). Następnie ciężarne płaszczki monitorowano za pomocą usg. Pobierano im także próbki krwi i ważono do momentu porodu.
Okazało się, że młode urodzone przez "wytrałowane" samice były krótsze i lżejsze, a ich układ odpornościowy wykazywał reakcję stresową. Same matki także ważyły mniej niż samice z grupy kontrolnej. Skutki stresu odłowienia mogą zatem wpływać nie tylko na przeżycie i wzrost potomstwa, ale i na przyszłe ciąże.
Komentarze (0)