Skąd ta różnica?

| Ciekawostki
TwicePix, CC-BY-SA

Specjaliści z Lawrence Berkeley National Laboratory (LBNL) postanowili wyjaśnić olbrzymią różnicę w cenie założenia instalacji fotowoltaicznej pomiędzy USA a Niemcami. Różnica ta powoduje, że osoby indywidualne do końca 2011 roku zainstalowały w Niemczech panele słoneczne o łącznej mocy 3,5 GW. Tymczasem w USA moc instalacji nie przekracza 1 GW.

W 2011 roku panele słoneczne zarówno w USA jak i w Niemczech kosztowały 1,80 USD za każdy wat mocy. Jednak o ile w Niemczech koszt zainstalowania paneli wynosił 1,20 USD/wat, to w USA sięgał on 4,36 USD/wat.

Z badań specjalistów z LBNL wynika, że w USA pozyskanie klienta jest dziesięciokrotnie droższe niż w Niemczech. Amerykańskie firmy wydają na reklamę i przygotowanie systemu pod kątem konkretnego klienta 70 centów na wat zainstalowanej mocy, podczas gdy ich niemieccy koledzy - jedynie 7 centów. Kolejne różnice to koszty uzyskania pozwoleń, podłączenia do sieci oraz pracy niezależnej inspekcji, która sprawdzi instalację. W Niemczech wynoszą one 3 centy/wat, a w USA 20 centów/wat. Różnica ta wynika z większej biurokracji w USA oraz z faktu, że amerykańscy instalatorzy muszą uzyskać specjalne zezwolenia. Amerykanie płacą też podatek, z którego niemieckie firmy instalujące panele słoneczne są zwolnione.

Istnieją też koszty niezależne od biurokracji. Na wielu obszarach USA wieją silniejsze wiatry niż w Niemczech, instalacja musi być więc solidniej zamocowana, co podnosi cenę.

Ekspertom z LBNL udało się wyjaśnić większość różnic w cenach, z wyjątkiem kwoty 1,30 USD/wat. Niewykluczone, że amerykańskie firmy mają większy margines zysku.

Z powyższego raportu wynika, że energia słoneczna może stać się bardziej konkurencyjna względem paliw kopalnych, jeśli tylko zostaną obniżone koszty związane z instalacją paneli. Mniejsza biurokracja spowoduje spadek cen, co z kolei zwiększy liczbę klientów, a to wpłynie na zmniejszenie kosztu pozyskania klienta.

USA Niemcy energia słoneczna instalacja koszty