USA - raj dla przestępców

| Bezpieczenstwo IT
Martin Eian, CC

Stany Zjednoczone to ziemia obiecana dla przestępców zajmujących się defraudacjami kart płatniczych. Z raportu banku Barclays dowiadujemy się, że połowa dokonywanych na świecie defraudacji ma miejsce w USA, mimo że w Stanach przeprowadza się 24% światowych transakcji kartami. Badacze uważają, że przyczyną takiego stanu rzeczy jest fakt, iż w USA powszechnie używa się przestarzałych, źle zabezpieczonych technologii, od których świat odszedł lata temu.

W amerykańskich kartach płatniczych wciąż są stosowane łatwe do skopiowania paski magnetyczne. Cyberprzestępcy często też zarażają terminale płatnicze szkodliwym oprogramowaniem. Tymczasem w większości krajów na świecie upowszechniły się karty chipowe. Znacznie utrudniają one defraudacje. Gdy w Wielkiej Brytanii zastąpiono karty z paskiem kartami chipowymi, liczba defraudacji spadła o 70%.

Sytuacja w USA powoli jednak się zmienia. Niektóre sieci handlowe zaczęły przechodzić na technologię kart z chipami, a wydawcy takich kart zapowiedzieli, że do końca bieżącego roku wszystkie amerykańskie sklepy będą musiały akceptować takie karty. Wielu Amerykanów wciąż jednak używa kart z paskiem.

USA karta płatnicza defraudacja karta chipowa