W USA ponownie zezwolono na badania nad superniebezpiecznymi patogenami

| Medycyna

Stany Zjednoczone zniosły wprowadzony w 2014 roku czasowy zakaz prowadzenia badań, podczas których naukowcy celowo czynią wirusa grypy i inne patogeny bardziej niebezpiecznymi niż są w naturze. Wspomniany zakaz dotyczył finansowana ze środków federalnych tych badań, podczas których patogeny otrzymywały nowe funkcje: stawały się bardziej śmiercionośne czy przenosiły się z większą łatwością.

Na prowadzenie zakazu miały wydarzenia w latach go poprzedzających. Okazało się bowiem, że w jednym z laboratoriów CDC dezaktywowano wąglika niezgodnie z przepisami, w magazynie NIH znaleziono nieprawidłowo przechowywane niebezpieczne substancje oraz wirusa ospy. Po tych wpadkach pojawiły się pytania o bezpieczeństwo laboratoriów.

Innym problemem są obawy o nadawanie patogenom właściwości, które czynią je bardziej niebezpiecznymi. Tego typu prace przynoszą bardzo wiele informacji na temat rozwoju i działania szkodliwych mikroorganizmów, budzą jednak obawy o wykorzystanie ich przez terrorystów. Przed kilku laty informowaliśmy, że rząd USA – po raz pierwszy w historii – poprosił pisma naukowe o ocenzurowanie artykułów, które miały się w nich ukazać. Ostatecznie artykuły ukazały się w formie nieocenzurowanej.
Amerykańskie Narodowe Instytuty Zdrowia oświadczyły, że tego typu badania są niezwykle cennym źródłem wiedzy, gdyż pomagają zrozumieć ewolucję patogenów i opracować środki zaradcze zanim jeszcze wspomnizne mikroorganizmy staną się niebezpieczne dla zdrowia publicznego.

Wspomniany zakaz zniesiono po tym, jak Departament Zdrowia i Usług dla Ludności opracował nowe przepisy dotyczące prac z niebezpiecznymi patogenami zdolnymi do wywołania epidemii.

Doktor Sam Stanley, przewodniczący National Science Advisory Board for Biosecurity, która opracowała nowe zasady postępowania, mówi, że najbardziej zabójcze patogeny ewoluują samodzielnie. A badania są potrzebne, by zrozumieć na przykład, jak to się stało, że hiszpanka zabiła dziesiątki milionów osób. Największym bioterrorystą jest sama natura, a my musimy być o krok przed nią, stwierdził Stanley.

USA patogen badania wirus