Metamateriał udoskonali USG
Naukowcy z Uniwersytetu Stanowego Północnej Karoliny (NCSU) oraz Duke University stworzyli metamateriał, dzięki któremu można dwukrotnie zwiększyć rozdzielczość obrazowania za pomocą dźwięku. Metamateriał, zbudowany z papieru i aluminium, pozwala na lepsza manipulację falami dźwiękowymi, ich skupianie i kontrolowanie kąta przechodzenia przez materiał. Pozwala to na udoskonalenie technik obrazowania ultradźwiękowego, wykorzystywanych zarówno w medycynie jak i w badaniach materiałowych.
Wiadomo było, że teoretycznie możliwe jest wykonanie takiego metamateriału, ale nikt wcześniej go nie uzyskał - mówi profesor Yun Jing z NCSU. Personel medyczny i inżynierowie czasem potrzebują skupić dźwięk na potrzeby obrazowania lub terapeutyczne. Ten materiał może być wykorzystywany do poprawienia rozdzielczości (ponad dwukrotnej) obrazowania ultradźwiękowego oraz oceniania struktur, stwierdził uczony.
Jako, że nowy metamateriał daje większą kontrolę nad kątem padania fal dźwiękowych, może on zostać również wykorzystany do produkcji bardziej czułych mikrofonów. To bardzo ważne, gdyż czasem nie chcemy, by mikrofon wychwytywał dźwięki nadchodzące ze wszystkich kierunków. Chcemy, by mikrofon działał wybiórczo - dodaje Jing.
Komentarze (0)