Najdroższy okręt wojenny w historii wyruszył w testowy rejs

| Ciekawostki
US Navy

Najdroższy okręt wojenny w historii ruszył w swą dziewiczą podróż. U wybrzeży Wirginii pojawił się USS Gerald R. Ford (CVN-78), pierwszy lotniskowiec klasy Gerald R. Ford. Sama budowa okrętu kosztowała 12,9 miliarda USD i opóźniła sie o ponad rok.

Stępkę położono w listopadzie 2009 roku, a zakończenie budowy zaplanowano na wrzesień 2015. Koszt okrętu szacowano na 10,5 miliarda dolarów. Pojawiły się jednak problemy z zaawansowanymi systemami i technologiami, w tym z systemami produkcji energii i katapultami elektromagnetycznymi, które zastąpiły dotychczas wykorzystywane katapulty parowe. Stąd opóźnienie budowy i zwiększone koszty.

Obecnie okręt przechodzi testy prowadzone przez stocznię Huntington Ingalls Industries-Newport News Shipbuilding, która go wybudowała. Po powrocie do portu wyruszy w kolejne testy, tym razem prowadzone przez inspektorów strony zamawiającej, czyli US Navy.

Jeszcze pod koniec czerwca ubiegłego roku w specjalnej notatce informowano o problemach z okrętem. Pojawiły się kłopoty z czterema systemami przeznaczonymi do prowadzenia operacji lotniczych. Dopóki problemy te nie zostaną rozwiązane, a prawdopodobnie będzie to wymagało zmian konstrukcyjnych, będą one znacząco ograniczały zdolności bojowe CVN-78. W oparciu o obecne oceny trzeba stwierdzić, że CVN-78 nie będzie zdolny do prowadzenia intensywnych operacji lotniczych w przypadku wojny – czytamy w notatce.

Wyporność USS Gerald R. Ford wynosi 100 000 ton, załogę stanowi 4660 osób, a okręt może zabrać 75 samolotów. Maksymalna prędkość jednostki to 30 węzłów (55 km/h), a jej długość to 337 metrów. Okręt ma bardzo niski profil radarowy. Dzięki katapultom elektromagnetycznym z okrętu można przeprowadzić 220 uderzeń lotniczych na dobę. USS Gerald R. Ford zastąpi USS Enterprise (CVN-65), który był pierwszym w historii lotniskowcem o napędzie atomowym. Służył on w latach 1962-2012.

W planach jest budowa dwóch kolejnych okrętów klasy Ford: USS John F. Kennedy i USS Enterprise. Mają być one gotowe prawdopodobnie w roku 2020 i 2025. Budowa wszystkich trzech jednostek ma kosztować w sumie 43 miliardy dolarów.

USS Gerald R. Ford lotniskowiec okręt wojenny