Udostępniono materiał wideo z potrącenia pieszej przez autonomiczny samochód

| Ciekawostki

Policja w Tempe upubliczniła materiał wideo nagrany przez samochód Ubera, który śmiertelnie potrącił pieszą. W 22-sekundowym materiale skompilowano widok z pokazującej drogę kamery zewnętrznej oraz z kamery wewnętrznej, która filmowała siedzącą za kierownicą 44-letnią Rafaelę Vasquez.

Początkowo policja z Tempe zapowiadała, że wideo zostanie upublicznione dopiero po zakończeniu śledztwa, jednak najwyraźniej zmieniono zdanie. Często upubliczniamy materiały wideo z naszych śledztw. Informacje, które teraz dostarczamy opinii publicznej to wszystkie dane, jakie w tej chwili dysponujemy. Przedstawiciele Ubera wiedzą o tym wideo i je widzieli, stwierdziła detektyw Lily Duran.

Policja już wcześniej mówiła, że samochód nie hamował i nagrany materiał wydaje się to potwierdzać. Widzimy też, że ofiara nagle wyłoniła się z cienia. Warto jednak podkreślić, że samochód był wyposażony w systemy, które powinny zauważyć ofiarę, 49-letnią Elaine Herzberg, zanim w nią uderzył. Na razie nie wiadomo, czy systemy nie rozpoznały pieszej czy też zawiódł mechanizm uruchamiania hamulców.

Nie wiadomo też, dlaczego siedząca za kierownicą pani Vasquez nie patrzy na drogę. Śledztwo wyjaśni, czy kobieta nie złamała zasad dotyczących prowadzenia autonomicznych pojazdów. Jedyną pewną rzeczą wydaje się stwierdzenie, że piesza przechodziła przez jezdnię w miejscu niedozwolonym.

Z samego materiału trudno orzekać, czy wypadku udałoby się uniknąć. W tej sprawie prowadzone są trzy śledztwa. Przez policję w Tempe, przez Narodową Radę Bezpieczeństwa Transportu (NTSB) oraz przez Urząd ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA). NTSB to organizacja odpowiedzialna za badanie wypadków lotniczych, kolejowych, drogowych i wodnych, a NHTSA jest organizacją, do zadań której należy m.in. opracowywanie standardów bezpieczeństwa pojazdów, licencjonowanie technologii i producentów, zarządzenia systemem VIN, prowadzenie statystyk wypadków czy tworzenie manekinów wykorzystywanych w testach zderzeniowych.

 

Uber wypadek Tempe piesza