Ubuntu w chmurze Microsoftu

| Technologia
Microosft

Microsoft poinformował, że jego chmura obliczeniowa Azure jest rozbudowywana pod kątem lepszej współpracy z systemem Linux. Tymczasem na blogu Marka Shuttlewortha, założyciela firmy Canonical producenta Ubuntu, możemy przeczytać, że Canonical współpracuje z Microsoftem w celu zaoferowania Ubuntu klientom Azure’a.

Canonical będzie oficjalnie wspierało obrazy Ubuntu udostępniane na Azure, a jesienią, po zakończeniu rozbudowy chmury, klienci będą mogli wykupić wsparcie dla Ubuntu za pośrednictwem Azure Gallery.

Ubuntu od pewnego czasu próbuje zaistnieć na rynku serwerów. Nic zatem dziwnego, że Canonical przywiązuje dużą wagę do chmur obliczeniowych. Współpraca z Microsoftem przyniesie korzyści obu stronom. Canonical trafi do mainstreamu, a chmura Azure będzie coraz bardziej atrakcyjną ofertą, co ułatwi jej konkurowanie np. z chmurą Amazona.

Dotychczas Canonical i Microsoft nie miały ze sobą wiele do czynienia. W przeszłości Shuttleworth oznajmił, że głównym celem Ubuntu jest zakończenie dominacji produktów Microsoftu na pecetach. Teraz jego podejście jest bardziej pragmatyczne. Współpraca z koncernem z Redmond nie oznacza przecież rezygnacji z ideałów i wyznaczonych celów. Może tylko pomóc Ubuntu i Linuksowi szerzej zaistnieć na rynku.

Ubuntu Canonical Microsoft Azure chmura obliczeniowa