Udało się zmierzyć oddziaływanie grawitacji na najmniejszą masę

| Astronomia/fizyka
Hassaan Here, Unsplash

Nauka do dzisiaj nie rozumie oddziaływania grawitacji na poziomie kwantowym. Sam Einstein nie wiedział, w jaki sposób można połączyć jego ogólną teorię względności (OTW) z mechaniką kwantową. Naukowcy od 100 lat próbują zunifikować mechanikę kwantową i opisywane przez nią oddziaływania z oddziaływaniami grawitacyjnymi w skali makro, opisanymi OTW. Gdyby udało się stworzyć spójną teorię grawitacji kwantowej, to być może powstałaby tzw. teoria wszystkiego, opisująca wszystkie znane oddziaływania. Ostatnio przeprowadzony eksperyment przybliża nas do tego celu.

Udało nam się zmierzyć oddziaływanie grawitacyjne na najmniejszą badaną masę. To oznacza, że zbliżyliśmy się do zrozumienia wzajemnych zależności grawitacji i mechaniki kwantowej, cieszy się główny autor badań, profesor Tim Fuchs z University of Southampton. Wykorzystamy użytą przez nas technikę do zmniejszania skali źródła, aż dojdziemy do rozmiarów świata kwantowego, zapowiada uczony. Zrozumienie kwantowej grawitacji może pomóc w opisaniu początków wszechświata czy wnętrza czarnych dziur.

Badacze z Southampton University we współpracy z naukowcami z Uniwersytetu w Lejdzie (Holandia) oraz włoskiego Instytutu Fotoniki i Nanotechnologii wykorzystali pułapki magnetyczne, nowoczesne czujniki oraz zaawansowane techniki izolacji eksperymentu od warunków zewnętrznych. Dzięki temu udało im się zmierzyć oddziaływanie grawitacyjne na schłodzony niemal do zera absolutnego lewitujący fragment materii o masie 0,43 mg. Siła oddziałująca na badany fragment wynosiła 30 aN (attoniutonów).

Przesuwamy granice nauki, co może doprowadzić nas do zorganizowania eksperymentu dotyczącego grawitacji w świecie kwantowym. To pozwoli na odkrycie kolejnych tajemnic wszechświata, od najmniejszych cząstek po największe struktury w kosmosie, cieszy się Fusch.

Udało się zmierzyć oddziaływanie grawitacji na najmniejszą masę