Ultima Thule to obiekt podwójny kontaktowy

| Astronomia/fizyka
NASA

NASA opublikowała pierwsze szczegółowe zdjęcia Ultima Thule, najbardziej odległego obiektu zbadanego przez pojazd wysłany przez człowieka. Nigdy wcześniej żaden pojazd nie badał tak małego obiektu znajdującego się tak głęboko w przestrzeni kosmicznej. New Horizons ustanowił nowy standard precyzyjnej nawigacji w kosmosie, powiedział Alan Stern, główny naukowiec misji New Horizons.

Najnowsze zdjęcia, wykonane podczas zbliżania się do Ultima Thule z odległości 27 000 ujawniły, że obiekt ten to obiekt podwójny kontaktowy, składający się z dwóch połączonych sfer. Jego łączna długość to 31 kilometrów. Większa sfera, o średnicy 19 kilometrów, została nazwana Ultima, sfera mniejsza, której średnica wynosi 14 kilometrów, to Thule.

Zdaniem naukowców obie sfery połączyły się przed 4,5 miliardami lat i miały bardzo małą prędkość podczas zderzenia.

New Horizons jest jak maszyna czasu, która zabrała nas do początków Układu Słonecznego. Widzimy tutaj fizyczną reprezentację początku tworzenia się planet, stwierdził Jeff Moore, który stoi na czele zespołu New Horizons Geology and Geophysics.
W ciągu najbliższych miesięcy New Horizons dostarczy nam dziesiątki zestawów danych i napiszemy nowy rozdział historii Ultima Thule oraz Układu Słonecznego, dodała Helene Winters, jeden z menedżerów misji.

Ultima Thule obiekt podwójny kontaktowy New Horizons