Polacy rozpoczęli testy urządzeń do wentylacji dwóch pacjentów za pomocą jednego respiratora
Instytut Techniki i Aparatury Medycznej wyprodukował już 100 urządzeń do wentylacji dwóch pacjentów za pomocą jednego respiratora. W piątek pierwsza partia opuści Instytut Łukasiewicza i zostanie skierowana do ośrodków medycznych na testy kliniczne – przekazało Centrum Łukasiewicz.
Jak przekazało w komunikacie przesłanym do PAP przez Sieć Badawczą Łukasiewicz, Instytut Techniki i Aparatury Medycznej wyprodukował już 100 urządzeń do wentylacji dwóch pacjentów za pomocą jednego respiratora, a w piątek pierwsza partia kilkunastu sztuk urządzenia opuści Instytut Łukasiewicza i zostanie skierowana do ośrodków medycznych na testy kliniczne.
Jak dodano, pozostałe aparaty Ventil zostaną rozesłane do kolejnych placówek medycznych po świętach wielkanocnych.
Aparat Ventil opracował zespół naukowców z Instytutu Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej im. M. Nałęcza PAN kierowany przez prof. Marka Darowskiego. Wynalazek ten pomoże w zwiększeniu liczby pacjentów, którzy będą mogli skorzystać z dostępnych w Polsce respiratorów. Może mieć to szczególne znaczenie w leczeniu chorych na COVID-19 – napisano w komunikacie.
Cytowany w informacji prasowej prezes Sieci Badawczej Łukasiewicz Piotr Dardziński podkreślił, że wiele działań podejmowanych w Łukasiewiczu na rzecz walki z SARS-CoV-2 jest odpowiedzią środowiska naukowego na zagrożenie związane z pandemią koronawirusa. To Tarcza Naukowa, która wspiera nas wszystkich w walce ze skutkami tej globalnej epidemii – stwierdził i podziękował naukowcom z Instytutu Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej PAN oraz Łukasiewicz-ITAM za współpracę, której owocem jest udostępnienie urządzenia Ventil do testów klinicznych.
Z kolei dyrektor Łukasiewicz-ITAM Janusz Wróbel poinformował, że Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego złożyło do IBIB PAN zamówienie na kolejne 100 sztuk aparatów Ventil do badań klinicznych.
Łukasiewicz-ITAM będzie je oczywiście wytwarzać. Dalsza produkcja zależeć będzie od zamówień, przy czym wprowadzanie ich na rynek poza badaniami klinicznymi może rozpocząć się po uzyskaniu certyfikatu, które – jak szacujemy – może mieć miejsce na początku maja – powiedział cytowany w komunikacie dyrektor.
Jak podkreślono, projekt wdrożenia aparatu Ventil do małoseryjnej produkcji jest finansowany przez MNiSW.
Komentarze (7)
gucio222, 10 kwietnia 2020, 08:22
Nie jestem biegły w respiratorach, ale w NY są już od dwóch tygodni stosowane urządzenia "VESPer" do podłączania od dwóch do czterech pacjentów do jednego respiratora.
https://www.extremetech.com/extreme/308360-how-new-york-split-double-ventilators-covid-19
Jarek Duda, 10 kwietnia 2020, 09:15
Podczas gdy laikowi może się wydawać że wentylator to jest prosta sprawa - regularnie kopniemy worek i mamy świetną akcję PR-ową, zrobienie takiego który pomaga a nie szkodzi okazuje się być wysoko nietrywialne, szczególnie że pacjenci z covid mają osłabione płuca które łatwo uszkodzić.
Pytanie jak ma się to do takiego rozdwajania rurki, oprócz możliwości podzielenia się różnymi patogenami?
Dobre wideo o tych trudnościach:
gucio222, 10 kwietnia 2020, 10:16
Ale czy to znaczy że amerykanie w FDA to są tacy laicy ? (cytat z artykułu poniżej)
"New York State has approved the new method for dual-patient support on a single ventilator, while the FDA has granted approval to use a device named VESPer, which can support up to four patients simultaneously."
Dlatego zadaję to pytanie bo się sam na tym nie znam.
https://www.prnewswire.com/news-releases/prisma-health-collaborates-with-ethicon-inc-part-of-the-johnson--johnson-medical-devices-companies-to-manufacture-and-distribute-the-vesper-ventilator-expansion-splitter-device-that-is-authorized-for-emergency-use-only-during-301035945.html
Jarek Duda, 10 kwietnia 2020, 10:38
Ani ja, tylko chciałem przybliżyć trudność problemu - z linkiem do wyglądającego kompetentnie wideo.
Mamy tutaj wiele skomplikowanych wątków:
- często obecnie brakuje wentylatorów, więc poniższe wydrukowane rozdwojenie rurki (jak ze sklepu hydraulicznego) pewnie może rzeczywiście ratować życie,
- ale pewnie często może też bardziej zaszkodzić - pacjenci dzielą się patogenami, pewnie dużo trudniej zoptymalizować działanie takiego urządzenia - zwykle skonstruowanego pod pracę z jednym pacjentem,
- trzecia kwestia to że olbrzymia ilość firm widzi pandemię jako okazję m.in. do PR-stunts: szybko tanio zrobić coś co w mediach wygląda dobrze, ale w rzeczywiści nie ma wiele sensu - jak Tesla niedawno głośna z akcji z łodzią podwodną i 'pedo guy', a teraz obiecywali produkcję wentylatorów po czym kupili tysiąc złych: https://futurism.com/elon-musk-donated-wrong-kind-ventilator
gucio222, 10 kwietnia 2020, 11:16
Rzeczywiście chodzi o rurkę jak z Castoramy do wody. Byłem przekonany że ten plakat i informacja to takie wyobrażenie artystyczne tego "equipmentu VESPer" :).
Znalazłem filmik w którym czar pryska
https://greenvillejournal.com/news/ventilator-device-developed-by-prisma-health-gets-emergency-fda-approval/
cyjanobakteria, 10 kwietnia 2020, 11:52
Kątem oka widziałem gdzieś artykuł, gdzie tłumaczyli, że firma skonsultowała zakup ze szpitalami. Przez moment przeszło mi przez głowę, czy aby na pewno dostarczyli to, co trzeba?
peceed, 10 kwietnia 2020, 11:54
Oczywiście pacjenci muszą "nadawać na tych samych częstotliwościach" i "mieć niezłą fazę".