Jak ukryć informację w rozmowie VoIP?
Wojciech Mazurczyk i Krzysztof Szczypiorski z Instytutu Telekomunikacji Politechniki Warszawskiej opracowali system steganograficzny dla technologii VoIP. Steganografia to metoda ukrywania poufnych informacji w zwykłym z pozoru przekazie. Treść, którą chcemy ukryć, możemy zakodować np. w pliku graficznym. Przecięta osoba tego nie zauważy, ale odbiorca wiadomości, który będzie wiedział, że w danym pliku jest informacja, z łatwością ją odkoduje.
Polscy naukowcy odkryli metodę ukrywania wiadomości w rozmowach telefonicznych prowadzonych za pośrednictwem internetu. Wojciech Mazurczyk wyjaśnia, że w VoIP można ukryć swój przekaz, gdyż technika ta wykorzystuje protokół UDP, a nie TCP. UDP nie gwarantuje, że pakiety z danymi przyjdą do odbiorcy w takiej kolejności w jakiej zostały wysłane i że przyjdą wszystkie. To przyspiesza komunikację, a właśnie prędkość jest bardzo ważna w rozmowach głosowych. Ale, jak zauważyli uczeni, fakt, iż rozmowę można toczyć bez przeszkód pomimo utraty pakietów oznacza, że część z nich można by podmienić i przekazać w ten sposób ukrytą treść.
Specjalnie przetrzymaliśmy przez jakiś czas przed wysłaniem pakiety z poufną informacją. Dzięki temu, gdy zostały odebrane, nie były traktowane jak pakiety ze zwykłymi danymi, ale jak zbyt późno przybyłe zagubione pakiety - dodaje Mazurczyk.
Naukowcy pracują teraz nad sposobem zredukowania liczby pakietów potrzebnych do przekazania tajnej informacji. Jest to o tyle istotne, że im więcej podmienimy pakietów, tym większe zakłócenia się pojawią. Tak więc ktoś podsłuchujący naszą rozmowę, podczas której będziemy starali się przekazać tajne treści, może po zakłóceniach właśnie zorientować się, że przesyłamy dodatkowy przekaz.
Komentarze (3)
symndz, 22 czerwca 2008, 19:32
jessa jakie bzdury! czy autor wie choc o czym pisze?
bo:
- pakiety jakiekolwiek mozna wysylac kiedy sie chce i do kogo sie chce ..
- dobry odbiornik (client) komunikacji nie pozwoli na odebranie czegos z bledami .. bo to sa takzwane dziury w oprogramowaniu
(nie wspominajac ze sam protokol mozna zabezpieczyc przed czyms takim)
wiec co tu WYNALEZIONO do licha? jesli ktos wymyslil metode ukrywania pakietow tajnych w tlumie pakietow glosu to tarzam sie ze smiechu na sama mysl waznosci "odkrycia"
syzu, 22 czerwca 2008, 21:46
Przyzwyczaj się do taniego lansu naukowców Swoją drogą może przesłanie miało być takie: w prostocie siła.
Ze względu na mnogość takich "odkryć" weryfikuje co ważniejsze, które mnie interesują a z tych wybieram dopiero te, które rozwijam.
symndz, 23 czerwca 2008, 00:54
e tam .. nie bede sie przyzwyczajal do niczego po prostu boli mnie logika, wiedza boli i wszystko w sumie kiedy cos takiego ktos robi, chwali sie i prezentuje .. ja bym wstydu nie mial jakbym na wlasnej stronce takie "odkrycie" opisal.
Jeszcze jest szansa ze moze autor tekstu sie pomylil piszac to ale musialby sie baaaardzo pomylic, piszac absolutnie nie na temat! I po duzej ilosci kawy!