Nie znaleźli obcej zaawansowanej cywilizacji

| Astronomia/fizyka
NASA

Po sprawdzeniu 100 000 galaktyk teleskop WISE (Wide-field Infrared Survey Explorer) nie znalazł w nich żadnych oczywistych śladów obecności wysoce zaawansowanych cywilizacji. Postawiliśmy hipotezę, że jeśli całą galaktyka zostałaby skolonizowana przez zaawansowaną cywilizację, to energia produkowana przez wykorzystywane przez nią urządzenia znajdowałaby się w średnim zakresie podczerwieni. To zakres w którym pracuje WISE - mówi profesor Jason T. Wright z Center for Exoplanets and Habitable Worlds na Penn State University, który jest pomysłodawcą poszukiwania cywilizacji za pomocą WISE. Jest ono prowadzone w ramach programu Glimpsing Heat from Alien Technologies Survey (G-HAT).

Niezależnie od tego, czy zaawansowana cywilizacja korzysta z energii gwiazd swojej galaktyki do zasilania komputerów, pojazdów kosmicznych, urządzeń komunikacyjnych, czy też korzysta z nieznanych nam źródeł energii, to podstawowe prawa termodynamiki mówią nam, że urządzenia te muszą emitować ciepło w średnim zakresie podczerwieni. To te same prawa, które powodują, że nasze komputery emitują ciepło, gdy je włączymy - mówi Wright.

Uczony korzysta z pomysłu brytyjskiego fizyka teoretycznego Freemana Dysona, który już w latach 60. ubiegłego wieku postulował, że obcą pozaziemską cywilizację będziemy mogli wykryć szukając jej emisji w średniej podczerwieni. Takie poszukiwania stały się możliwe dopiero teraz, gdy potrafimy wysłać w przestrzeń kosmiczną teleskopy podobne do WISE.

Naukowcy z grupy Wrighta przyjrzeli się 100 000 najbardziej obiecującym galaktykom. Znaleźliśmy około 50 galaktyk, w których mamy do czynienia z niezwykle wysoką emisją w średniej podczerwieni. Nasze kolejne badania powinny ujawnić, czy emisja ta jest naturalna czy też może wskazywać na istnienie wysoko zaawansowanej cywilizacji - mówi Wright. Dla naukowca nawet brak jednoznacznego odkrycia to ważna informacja. Wyniki naszych badań wskazują, że żadna spośród 100 000 galaktyk nie została całkowicie zdominowana przez cywilizację wykorzystującą większość energii jej gwiazd. To interesujące, gdyż galaktyki te liczą wiele miliardów lat, co oznacza, że było wystarczająco dużo czasu, by wypełniły się obcymi cywilizacjami, jeśli cywilizacje takie istnieją. Zatem albo cywilizacje nie istnieją, albo też zużywają zbyt mało energii, byśmy mogli je wykryć - mówi Wright.

WISE cywilizacja galaktyka