Zdjęcia lotnicze powtórzone po 100 latach pokazały zakres utraty lodu na Masywie Mont Blanc

| Ciekawostki
Walter Mittelholzer, ETH-Bibliothek Zürich & Dr Kieran Baxter, University of Dundee

W 1919 r. szwajcarski pionier lotnictwa i fotograf Walter Mittelholzer przeleciał dwupłatowcem nad Masywem Mont Blanc, uwieczniając tamtejszy krajobraz. Dokładnie 100 lat później naukowcy z Uniwersytetu w Dundee wykonali zdjęcia tych samych 3 lodowców, które ukazały wpływ zmiany klimatu na ich wygląd.

Walter Mittelholzer, ETH-Bibliothek Zürich & Dr Kieran Baxter, University of Dundee

W sierpniu br. doktorzy Kieran Baxter i Alice Watterson z 3DVisLab przelecieli nad Masywem, by powtórzyć zdjęcia Mer de Glace, Glacier d’Argentière oraz Mont Blanc Bossons.

By określić geolokalizację historycznych ujęć, Szkoci posłużyli się monoplottingiem. Dr Baxter wykonał zdjęcia z helikoptera unoszącego się na wysokości ok. 4700 m.

Skala utraty lody była oczywista od razu po osiągnięciu pułapu - opowiada dr Baxter. Porównanie zdjęć wykonanych w odstępie równo wieku było zarazem zapierającym dech w piersi i łamiącym serce doświadczeniem, zwłaszcza przy świadomości, że topnienie znacząco przyspieszyło w ostatnich kilku dekadach.

Mittelholzer odegrał kluczową rolę w popularyzowaniu w Szwajcarii komercyjnych podróży lotniczych, a więc gałęzi przemysłu, która, jak na ironię, przyczyniła się do ocieplenia klimatu i niszczenia jego ukochanych alpejskich krajobrazów.
Poczynaniom Szkotów sprzyjała ładna pogoda. Naukowcy dodają, że jeśli nie zmniejszymy radykalnie naszej zależności od paliw kopalnych, za następne 100 lat pozostanie niewiele lodu do fotografowania.

Walter Mittelholzer Masyw Mont Blanc Mer de Glace Glacier d’Argentière Mont Blanc Bossons Kieran Baxter