Na szkockim polu odkryto najstarszy 'kalendarz' świata
W Aberdeenshire w Szkocji odkryto najstarszy "kalendarz" świata sprzed ok. 10 tys. lat. Urządzenie słoneczno-księżycowe jest o blisko 5 tys. lat starsze od kalendarzy z Mezopotamii.
Zdolność do mierzenia czasu to jedno z najważniejszych ludzkich osiągnięć. Określenie, kiedy czas zaczął dla nas istnieć, ma kluczowe znaczenie dla zrozumienia, jak rozwinęło się społeczeństwo.
Choć monument odkryto w 2004 r., dopiero ostatnie analizy rzuciły nieco światła na jego przeznaczenie. Naukowcy podkreślają, że rozwiązanie z mezolitu odzwierciedlało fazy Księżyca podczas miesięcy księżycowych.
Układ 12 dołów był także dopasowany do przesilenia zimowego, dzięki czemu korzystający z niego ludzie mogli rokrocznie dokonywać korekty astronomicznej (w ten sposób synchronizowano lata księżycowe i słoneczne).
Eksperci, którzy przeanalizowali zawartość dołów, stwierdzili, że mogły się w nich znajdować drewniane pale.
Badacze z Uniwersytetów w Birmingham, Leicester i Bradford oraz University of St. Andrews zgodnie podkreślają, że plemiona zbieracko-myśliwskie były na tyle rozwinięte, by mieć potrzebę mierzenia czasu.
Polując na migrujące zwierzęta, społeczności myśliwsko-zbierackie powinny były wiedzieć, kiedy pojawią się zwierzęta. Pieczołowicie oznaczając pory roku, można się było zawczasu przygotować [...] - podkreśla dr Christopher Gaffney z Uniwersytetu w Bradford.
Świat dowiedział się o kalendarzu z Warren Field dzięki badaniom Royal Commission on the Ancient and Historical Monuments of Scotland (RCAHMS). Komisja od blisko 40 lat fotografuje z powietrza szkockie krajobrazy, a jak można się domyślić, stąd widać stanowiska, które na poziomie gruntu w ogóle nie odcinają się od otoczenia. W latach 2004-06 prowadzono wykopaliska monumentu.
Jak tłumaczy prof. Clive Ruggles, emerytowany prof. archeoastronomii z Uniwersytetu w Leicester, nie radząc sobie ze zbyt zmiennymi wzorcami, twórcy kalendarza nie oznaczali konkretnych wschodów Księżyca. Zamiast tego posłużyli się połączeniem kilku różnych cykli.
Komentarze (0)