Rosja blokuje wielki chiński komunikator

| Technologia
sxc.hu

Rosyjskie władze zakazały używania największego chińskiego komunikatora. WeChat został dodany do listy zabronionych witryn. Rosyjskie prawo zobowiązuje firmy zajmujące się dystrybucją informacji online do zarejestrowania się w Rosji. WeChat, własność firmy Tencent, ma około 900 milionów aktywnych użytkowników. Większość z nich pochodzi z Chin.

Chińska firma oświadczyła, że próbuje w Moskwie wyjaśnić sytuację. Tymczasem WeChat jest zablokowany w Rosji co najmniej od piątku.

Władze w Moskwie coraz bardziej postrzegają internet jako zagrożenie polityczne i usiłują wprowadzić jego kontrolę na wzór kontroli w Państwie Środka, uważają analitycy z waszyngtońskiego think-tanku New America.

Potwierdzeniem takiej polityki może być na przykład zaproszenie w ubiegłym roku do Moskwy twórców chińskiego Wielkiego Firewalla. Byli oni gośćmi forum dotyczącego bezpieczeństwa w internecie. W 2015 roku w Rosji wprowadzono przepisy, na podstawie których informacje o obywatelach Rosji mogą być przechowywane tylko w Rosji.

WeChat to jedna z wielu platform komunikacyjnych, która została w ostatnim czasie zablokowana przez władze Rosji. W ubiegłym tygodniu zablkowano komunikatory Line, Blackberry oraz Imo. W listopadzie ubiegłego roku nałożono blokadę na serwis LinkedIn.

WeChat Rosja blokada cenzura