Jeśli nic się nie zmieni, do 2100 r. Wenecja zniknie pod wodą

| Ciekawostki
Jay Galvin, CC

Jeśli przyspieszenie ocieplenia klimatu nie zostanie zahamowane, a władze nie zainstalują zabezpieczeń przeciwpowodziowych, do 2100 r. cała Wenecja zniknie pod wodą.

Zabytkowe miasto zostanie zalane, bo wg prognoz, poziom Morza Śródziemnego wzrośnie o 140 cm. Ten sam los spotka obszar o długości ok. 283 km na wybrzeżu północnego Adriatyku, a także część zachodniego wybrzeża Włoch. Autorzy publikacji w piśmie Quarternary International postulują, że do końca tego stulecia morze pochłonie 5500 km2 równin przybrzeżnych.

Naszą metodę, opracowaną dla wybrzeża Włoch, można odnieść do innych obszarów przybrzeżnych świata, które zgodnie z prognozami, zostaną zalane przez morze wskutek globalnego ocieplenia klimatu - podkreśla główny autor badań Fabrizio Antonioli z Agenzia nazionale per le nuove tecnologie, l'energia e lo sviluppo economico sostenibile (ENEA).

Naukowcy kompilowali dane ze źródeł historycznych, zdjęć lotniczych, badań terenowych i paleomodelowania poziomu morza, by ustalić, co się stało z kamieniołomami z wybrzeża Morza Śródziemnego, z których niegdyś wydobywano materiał na żarna. W ten sposób mogli ocenić zmiany w poziomie morza, jakie zaszły od ich porzucenia (w sumie pod uwagę wzięto 13 stanowisk archeologicznych z Włoch, Hiszpanii, Francji, Grecji oraz Izraela). Okazało się, że w ostatnim tysiącleciu poziom morza wzrósł o 32 cm.

W związku z przewidywanym dalszym wzrostem poziomu wód szczególnie zagrożone są 33 obszary na terenie Włoch. Dotyczy to, m.in.: linii brzegowej między Triestem i Rawenną, Parco regionale del Delta del Po Veneto, gdzie żyją setki flamingów czy Fiumicino w regionie Lacjum.

Szacuje się, że we Włoszech w obrębie 10 km od brzegu żyje ok. 75% populacji.

Wenecja północny Adriatyk poziom wód globalne ocieplenie Fabrizio Antonioli