Zobacz Wenus na tle Słońca - to jedyna okazja

| Astronomia/fizyka
NASA

Już 6 czerwca bieżącego roku będziemy świadkami wydarzenia, które nie powtórzy się za naszego życia. Kilka minut po północy polskiego czasu Wenus rozpocznie 7-godzinną podróż na tle tarczy Słońca. Tego typu wydarzenia są niezwykle rzadkie. Kolejny raz będzie można je zaobserwować dopiero w roku 2117.

Oczywiście będziemy mogli obserwować Wenus dopiero po wschodzie słońca, czyli mniej więcej od godziny 4:40. Na obserwacje pozostaną zatem nieco ponad 2 godziny. W sieci uruchomiono witrynę, na której można sprawdzić dokładne czasy przejścia Wenus dla swojej lokalizacji.

Wenus widoczna będzie na wszystkich kontynentach. Na zamieszczonej grafice możemy sprawdzić, czy i my będziemy mogli ją obserwować. Oczywiście patrzenie wprost w Słońce może tylko spowodować uszkodzenie wzroku. Planeta jest zbyt mała by w widoczny sposób wpłynęła na jasność naszej gwiazdy. Dlatego też należy ją obserwować przez jakąś osłonę.

Przejście Wenus na tle Słońca poruszyło cały świat w XVIII wieku. Podjęto wówczas badania, które niektórzy historycy porównują rozmachem do programu Apollo. W XVIII wieku nie znano dokładnych rozmiarów Układu Słonecznego. Znane były względne odległości pomiędzy planetami. Edmund Halley zdał sobie sprawę, że wykorzystując przejścia odległych obiektów na tle innych odległych obiektów można, za pomocą triangulacji i paralaksy, obliczyć bezwzględne odległości. Uczeni postanowili wykorzystać pomysł Halleya i rozesłano ekspedycje, które na całym świecie miały dokonywać pomiarów podczas przejścia Wenus na tle Słońca. W projekcie brał udział m.in. James Cook, którego zadaniem było obserwowanie z Tahiti - miejsca ówcześnie tak egzotycznego i odległego jak dzisiaj Księżyc. Niestety, złe warunki pogodowe i niedoskonałość narzędzi pomiarowych uniemożliwiły zebranie wystarczającej ilości danych i nie udało się wówczas dokonać pomiarów. Dopiero wynalezienie aparatu fotograficznego potwierdziło, że pomysł Halleya rzeczywiście może posłużyć do pomiarów astronomicznych.

Wenus Słońce