Po początkowym rozczarowaniu w kapsule czasu z West Point znaleziono srebrne monety i medal pamiątkowy
W poniedziałek (28 sierpnia) w akademii West Point otwarto kapsułę czasu. Została ona schowana w 1828 r. w podstawie pomnika Tadeusza Kościuszki. Wewnątrz ołowianej skrzynki znaleziono 6 srebrnych monet oraz medal pamiątkowy. Otwarciem kapsuły zajął się zespół archeologiczny.
Choć z wydarzeniem wiązano duże nadzieje (spodziewano się ujawnienia pamiątek wojskowych bądź historycznych dokumentów), początkowo wydawało się, że w kapsule znajduje się wyłącznie stwardniałe błoto. Na szczęście później dokładniej przyjrzano się zawartości pudełka i okazało się, że coś w nim jednak było. Gdy emocje opadły, archeolog z West Point, Paul Hudson, przeszukał osady w laboratorium. W pewnym momencie zauważył rant pierwszej monety...
Monety wybito w okresie między 1795 a 1828 r. Mają one nominał od 1 centa do 1 dolara.
Dolar Draped Bust (ang. Draped Bust Dollar) to amerykańska srebrna moneta obiegowa, zaprojektowana przez malarza Gilberta Stuarta. Wybijano ją w latach 1795-1803. Ta znaleziona w West Point pochodzi z 1800 r. Medal pamiątkowy z kapsuły - Erie Canal Celebration Medal - ma średnicę 8,1 cm i datuje się na 1826 r. Upamiętnia ukończenie kanału Erie. Budowa szlaku wodnego trwała 8 lat (od 1817 do 1825 r.).
Władze uczelni zapowiadają, że prace konserwatorskie będą kontynuowane. Hudson chce przeanalizować osady, by spróbować określić, co jeszcze mogło się kiedyś znajdować w pudełku. Jak podkreślono w artykule AP, wiele wskazuje na to, że wilgoć i być może osady dostały się do środka przez nieszczelne spojenie.
Kapsułę odkryto w ramach prac związanych z renowacją pomnika Kościuszki (w 2021 r. podczas inspekcji zidentyfikowano pęknięcia różnych jego części). Badania obrazowe pojemnika, prowadzone przez specjalistów z Wydziału Fizyki i Inżynierii Nuklearnej, nie dały rozstrzygających rezultatów, dlatego zdecydowano się na jego otwarcie.
Komentarze (2)
krzysztof B7QkDkW, 3 września 2023, 15:59
Tak z ciekawości. Jak zabezpieczyć "kapsułę czasu" żeby jej zawartość (papierowe dokumenty, zdjęcia) przetrwały powiedzmy 500 lat bez względu na warunki zewnętrzne.
wilk, 6 września 2023, 15:32
Żaden z wymienionych nośników danych tyle nie przetrwa.
https://www.naa.gov.au/information-management/storing-and-preserving-information/preserving-information/creating-time-capsule
https://en.wikipedia.org/wiki/Digital_preservation
https://en.wikipedia.org/wiki/Arctic_World_Archive
czy film o Onkalo, gdzie ten problem został podniesiony, ale to kilka rzędów dłużej (100k+). Ewentualnie o dysku z Voyagera czy sygnale Arecibo.
Edit: Dodam jeszcze, że przetrwanie nośnika to jedno, dochodzi tu jeszcze aspekt degradacji i powstających przy tym produktów rozpadu, które mogą zniszczyć pozostałe przedmioty. Zaś w przypadku zapisu cyfrowego problemem będzie jak to odczytać.
Edit2:
https://gazeta.us.edu.pl/node/274011
https://www.facebook.com/muzeumziemiwschowskiej/posts/809054851222409