Początek prac nad wielką rozbudową Wielkiego Zderzacza Hadronów
CERN rozpoczął wstępne prace nad rozbudową Wielkiego Zderzacza Hadronów. Na teren ośrodka wjechał specjalny pojazd, który prowadzi badania sejsmiczne. Dzięki niemu dowiemy się, jak prace modernizacyjne wpłyną na badania przeprowadzane przez LHC i lepiej poznamy geologię miejsca, w którym mają być przeprowadzane roboty.
W wyniku rozbudowy LHC ma powstać High-Luminosity LHC, który rozpocznie prace w 2025 roku. Projekt ten zakłada 10-krotne zwiększenie jasności zderzacza. Jasność to jeden z podstawowych parametrów akceleratorów. Jest ona proporcjonalna do liczby zderzeń, jakie można przeprowadzić w danym przedziale czasu. Im wyższa jasność, tym więcej zderzeń, a zatem tym więcej danych. High-Luminosity LHC pozwoli na bezprecedensowe badania nowych cząstek, w tym odkrytego przez LHC bozonu Higgsa. Rozbudowany akcelerator dostarczy znacznie większej liczby danych. Na przykład każdego roku powstanie w nim do 15 milionów bozonów Higgsa. W latach 2011-2012 powstało ich jedynie 1,2 miliona.
High-Luminosity LHC to bardzo ambitny projekt, w ramach którego będą prowadzone szeroko zakrojone prace badawczo-rozwojowe zarówno nad nowymi magnesami jak i materiałami. W ciągu najbliższych 10 lat CERN przeznaczy na ten projekt 950 milionów franków szwajcarskich.
Rozpoczęte właśnie badania sejsmiczne mają dać odpowiedź na pytanie, czy prace budowlane mogą być prowadzone w czasie działania LHC. Co prawda akcelerator Large Electron-Positron (LEP) pracował w czasie budowania LHC, jednak Wielki Zderzacz Hadronów jest znacznie bardziej czuły na wibracje.
Główne prace budowlane będą miały miejsce po długotrwałym wyłączeniu LHC zaplanowanym na lipiec 2018 roku, jednak chcemy wiedzieć, gdzie i jakie prace mogą być prowadzone w czasie działania Zderzacza", mówi Paolo Fessia, odpowiedzialny za HL-LHC.
W ramach prowadzonych obecnie badań w urządzeniu ATLAS umieszczono cztery czujniki i połączono je z czujnikami na powierzchni. Pierwsze wibracje, jakie badaliśmy, były generowane przez wiertło używane do badań geologicznych. Głównym celem wierceń było poznanie składu geologicznego miejsc, w których będziemy kopać, ale przy okazji sprawdzaliśmy, jak prace wpłyną na LHC, mówi Fessia. Kilka dni później do pracy przystąpił specjalny, 24-tonowy pojazd, który wykorzystuje całą swoją masę to generowania w gruncie 100 wibracji na sekundę. Badania tego typu są konieczne jeśli prace nad HL-LHC mają być prowadzone w czasie działania Zderzacza. Wymagana stabilność wiązki akceleratora jest liczona w milionowych częściach metra, eksperci muszą zatem wiedzieć, czy pracująca 40 metrów dalej koparka nie wpłynie na badania naukowe.
Komentarze (13)
Gość Astro, 18 grudnia 2015, 18:28
Obawiam się, że pojazd prowadzi jednak badania futurologiczne.
W tytule: "Początek prac nad wielką rozbudową Wielkiego Zderzacza Hadronów" może warto pojechać po całości?
"Początek prac nad Wielką Rozbudową Wielkiego Zderzacza Hadronów"
lester, 18 grudnia 2015, 19:30
eee, jak już tak, to po całości trzeba, proponuję:
"Wielki Początek Wielkich Prac nad Wielką Rozbudową Wielkiego Zderzacza Wielkich (?) Hadronów"
Gość Astro, 18 grudnia 2015, 19:50
Słusznie, ale jak po całości Całości, to lepiej pasuje:
"Wielki Początek PrzeWielkich Prac nad Badaniem Możliwości Wielkiej Rozbudowy Wielkiego Zderzacza Wielkich i Większych (?) Hadronów, a nawet nieznanych jeszcze Cząstek, albo i nawet Wielkiego Początku Końca, z możliwością uzyskania Odpowiedzi na Wielkie Pytanie O."
lester, 18 grudnia 2015, 21:03
Wielka Odpowiedź na to Wielkie Pytanie O., to oczywiście 42
Gość Astro, 18 grudnia 2015, 21:08
Musimy to jednak sprawdzić.
lester, 18 grudnia 2015, 22:00
No to trzeba rozpocząć Wielki Początek PrzeWielkich Prac nad Badaniem Możliwości Wielkiej Rozbudowy Wielkiego Zderzacza Wielkich i Większych (?) Hadronów, a nawet nieznanych jeszcze Cząstek, albo i nawet Wielkiego Początku Końca, z możliwością uzyskania Odpowiedzi na Wielkie Pytanie O. i flaszkę, 42% oczywiście.
tempik, 21 grudnia 2015, 07:58
no to już wiemy, ale najwazniejsze to poznac jak własciwie postawic fundamentalne pytanie
Natia, 10 stycznia 2020, 15:23
Jeżeli kiedyś Bóg, o przepraszam Wielki Konstruktor, otworzył przestrzeń dziesięciowymiarową, która podzieliła się asymetrycznie na przestrzeń sześciowymiarówą i ta się zapadła sama w sobie, oraz na przestrzeń czterowymiarową, a ta podlegała inflacji - to teraz jeżeli naukowcy z CERN w tym nowym, większym LHC, chcą otworzyć przestrzeń nawet jedenastowymiarową TO CZY MY TO PRZEŻYJEMY? (przepraszam za tasiemca) A może oni ten świat rozwalą w drobny pył. Wprawdzie powstanie Nowy Świat, ale już bez nas! Być może należałoby ograniczyć zabawki tym szaleńcom którzy istnienie tego świata stawiają na ostrzu noża; zresztą nie pierwszy raz.
ex nihilo, 10 stycznia 2020, 16:59
Nie wiem jaki związek by miał mieć LHC z wytworzeniem przestrzeni jedenastowymiarowej, ale w naszych 3+1 wymiarach bać się LHC nie trzeba. Energie uzyskiwane w LHC są o rzędy wielkości mniejsze niż energie osiągane przez naturalne akceleratory.
cyjanobakteria, 10 stycznia 2020, 20:27
Jakby wielki constructor() istniał i chciał, abyś zajmowała się LHC, to by przynajmniej dał ci rozum, więc może zostaw zderzacz naukowcom z CERN
Żyjemy w ciekawych czasach, w których dostęp do wiedzy i edukacji jest praktycznie nieograniczony. Można uzyskać darmowy dostęp do danych z NASA, są darmowe kursy od MIT, albo platformy jak Zooniverse albo BOINC, gdzie można dołożyć swoją cegiełkę do badań. A z drugiej strony internet zalewają alternatywne teorie jak płaskoziemcy, kreacjoniści i inne rzeczy, o których nawet boję się wspomnieć, bo nie chcę dostawać targetowanych reklam do końca roku
Natia, 10 stycznia 2020, 23:57
Nihilo " Nie wiem jaki związek by miał mieć LHC z wytworzeniem przestrzeni jedenastowymiarowej ..." - o to zapytaj naukowców z CERN. To jest ich wypowiedź: jak nam zbudujecie większy zderzacz to otworzymy wam przestrzeń nie tylko dziesięciowymiarową, ale i jedenatowymiarową. To nie mój wymysł tylko ich, naukowców CERN. A co do wielkości ...., tylko coś tam nie zna granic. Co? domyśl się sam, popchnąłeś dyskusję w niewłaściwą stronę i dlatego jestem oburzona. Za szybko i za mało myślisz, najpierw zastanów się, zapytaj mądrzejszych od siebie, a potem MOŻE będziesz wiedział co napisać.
astro - nie ubliżaj innym, za niski poziom inteligencji nagród nie dają
cyjanobakteria - czegoś się naćpał? może byś się podzielił....
PRZEPRASZAM, myślałam, że w tak poważnym temacie zabierze głos ktoś znający się na tym.
zawiodłam się
cyjanobakteria, 11 stycznia 2020, 03:46
Nie oczekuj za dużo, skoro wypowiedź zaczynasz od pana buka i wielkiego konstruktora. To jest forum, gdzie dominuje nauka i racjonalne myślenie.
ex nihilo, 11 stycznia 2020, 04:13
Jeśli to ich, naukowców z CERN, wypowiedź, to podaj namiar na oryginał, bo bez tego temat nie jest poważny.
Resztę pomijam, przynajmniej na razie.