Historyczne narodziny nosorożca białego południowego

| Nauki przyrodnicze
San Diego Zoo

W Ogrodzie Zoologicznym w San Diego doszło do historycznych urodzin małego nosorożca białego południowego, który został poczęty metodą sztucznego zapłodnienia. Na świat przyszedł zdrowy młody samiec, a poród trwał pół godziny.

Bardzo rzadko udaje się doprowadzić do narodzin białego nosorożca południowego metodą sztucznego zapłodnienia. Obecne urodziny były pierwszymi takimi w Ameryce Północnej.

Jesteśmy szczęśliwi, że Wiktoria i jej młode czują się dobrze. Matka opiekuje się dzieckiem, młody już chodzi i często je. To bardzo ważne narodziny, gdyż reprezentują ważny krok w na drodze zachowania gatunku, powiedziała doktor Barbara Durrant, która jest odpowiedzialna w Zoo za rozród zwierząt.

U Wiktorii najpierw wywołano owulację, a następnie, w marcu ubiegłego roku, zapłodniono ją zamrożonym nasieniem pobranym od samca Maoto. Ciąża trwała 493 dni.

Ogród zoologiczny poinformował, że Wiktoria i jej młoda nie będą pokazywane publiczności. Najpierw musi między nimi powstać więź. Później młody samiec być może zostanie zaprezentowany pięciu samicom przebywającym w Nikita Kahn Rhino Rescue Center. Jest wśród nich Amani, która została sztucznie zapłodniona. Ma ona urodzić we wrześniu lub październiku.

Poród młodego nosorożca białego południowego poczętego metodą sztucznego zapłodnienia pozwala zdobyć wiedzę i doświadczenie, które mogą przydać się do ocalenia innego gatunku. Gatunkiem tym jest nosorożec biały północny. To odległy kuzyn nosorożca białego południowego. Na Ziemi żyją tylko dwaj przedstawiciele nosorożca białego północnego i są to samice.

Zanim jednak dojdzie do narodzin nosorożca białego północnego naukowcy muszą przeprowadzić wiele złożonych procedur. Jedną z nich będzie zsekwencjonowanie całego genomu tego gatunku i precyzyjne określenie różnic genetycznych pomiędzy nosorożcem białym północnym, a białym południowym. Następnie konieczne będzie zamiana komórek przechowywanych z San Diego Zoo Institute for Conservation Research's Frozen Zoo, a pobranych od 12 nosorożców białych północnych w komórki macierzyste, z których będą mogły rozwinąć się jaja i nasienie. To niezwykle złożone zadanie, opisane powyżej techniki są jeszcze dalekie od doskonałości, a układ rozrodczy nosorożców jest niezwykle złożony. Mimo to badacze mają nadzieję, że w ciągu 10–20 lat uda się doprowadzić do narodzin młodego nosorożca białego północnego. Podobne techniki można by zastosować do uratowania innych krytycznie zagrożonych gatunków, nosorożca sumatrzańskiego i jawajskiego.

 

Wiktora San Diego Zoo nosorożec biały południowy sztuczne zapłodnienie