Panel sterowania zniknie z Windows
Z przyszłych wersji Windows 10 zniknie Panel sterowania. Obecnie ustawieniami tego systemu można zarządzać za pomocą Panelu sterowania oraz aplikacji Ustawienia. Takie rozwiązanie pojawiło się po raz pierwszy w Windows 8 i było krytykowane za niepotrzebne komplikowanie życia użytkownikom. W Windows 10 rozszerzono możliwości aplikacji Ustawienia, ale pozostawiono też Panel sterowania.
Teraz Gabe Aul, menedżer microsoftowego zespołu Insider Program oraz starszy menedżer ds. programistycznych Brandon LeBlanc poinformowali, że już wkrótce Microsoft może w ogóle zrezygnować z Panelu sterowania na rzecz nowocześniejszej aplikacji Ustawienia. Aul stwierdził, że obecność dwóch podobnych mechanizmów wymaga dublowania kodu, jest bardziej złożona i zużywa więcej zasobów systemowych. Pojedynczy mechanizm będzie znacznie prostszy.
Na razie nie wiadomo, kiedy z Windows 10 zniknie Panel sterowania. Dotychczas nie wszystkie obecne w nim mechanizmy zostały przeniesione do aplikacji. Możemy tylko przypuszczać, że gdy programiści Microsoftu poradzą sobie z problemem, koncern opublikuje poprawkę, w ramach której z Windows 10 zniknie Panel sterowania i pojawi się w nim w pełni funkcjonalna aplikacja Ustawienia.
Komentarze (4)
gravisrs, 12 października 2015, 01:45
Lepsze jest wrogiem dobrego. Panowie z Microsoftu koniecznie chcą wynaleźć koło na nowo, może będzie bardziej okrągłe. Rozumiem, że za słabo sprzedają się certyfikowane kursy administrowania windows 10 ?
Jajcenty, 12 października 2015, 09:15
Raczej realizują mission impossible 10, One system to rule them all.
Przemek Kobel, 12 października 2015, 09:18
Mam inne obawy: podejrzewam, że świat twórców oprogramowania ogarnął amok podporządkowywania wszystkiego wyglądowi. I wcale nie dotyczy on tylko Microsoftu: wielu "konserwatywnych" użytkowników jęknęło ze zgrozy po wprowadzeniu do Ubuntu interfejsu Unity, potem zmasakrowano edytor Gedit, a ja osobiście padłem ofiarą "poprawienia wyglądu" edytora Kate, w ramach której wycięto opcje zwijania kodu poniżej głównego poziomu (co nie pozwala szybko zwijać funkcji w klasach PHP, ani nawet definicji CSS dla poszczególnych typów urządzeń). Oni wszyscy chyba chcą, żeby w każdej aplikacji był tylko jeden przycisk.
Jack Malecki, 13 października 2015, 05:30
To są bardzo znaczące zmiany.
Porównałbym je do zmian takich jak: 'Komputer', 'Mój komputer', 'Ten komputer'.