Panel sterowania zniknie z Windows

| Technologia
Microsoft

Z przyszłych wersji Windows 10 zniknie Panel sterowania. Obecnie ustawieniami tego systemu można zarządzać za pomocą Panelu sterowania oraz aplikacji Ustawienia. Takie rozwiązanie pojawiło się po raz pierwszy w Windows 8 i było krytykowane za niepotrzebne komplikowanie życia użytkownikom. W Windows 10 rozszerzono możliwości aplikacji Ustawienia, ale pozostawiono też Panel sterowania.

Teraz Gabe Aul, menedżer microsoftowego zespołu Insider Program oraz starszy menedżer ds. programistycznych Brandon LeBlanc poinformowali, że już wkrótce Microsoft może w ogóle zrezygnować z Panelu sterowania na rzecz nowocześniejszej aplikacji Ustawienia. Aul stwierdził, że obecność dwóch podobnych mechanizmów wymaga dublowania kodu, jest bardziej złożona i zużywa więcej zasobów systemowych. Pojedynczy mechanizm będzie znacznie prostszy.

Na razie nie wiadomo, kiedy z Windows 10 zniknie Panel sterowania. Dotychczas nie wszystkie obecne w nim mechanizmy zostały przeniesione do aplikacji. Możemy tylko przypuszczać, że gdy programiści Microsoftu poradzą sobie z problemem, koncern opublikuje poprawkę, w ramach której z Windows 10 zniknie Panel sterowania i pojawi się w nim w pełni funkcjonalna aplikacja Ustawienia.

Windows 10 Panel sterowania