Windows 7 bez antywirusa nie dostanie poprawek na Spectre i Meltdown

| Bezpieczenstwo IT
Microsoft

System Windows 7, w którym nie zainstalowano skanera antywirusowego nie otrzyma styczniowych i lutowych poprawek. Oznacza to, że komputery z tym systemem nie będą chronione przed dziurami Spectre i Meltdown.

Problem wynika z faktu, że Microsoft wymaga, by producenci antywirusów dodawali specyficzne wpisy do rejestru Windows 7. Wpisy te oznaczają, że system jest kompatybilny z poprawkami na dziury Spectre i Meltdown. Działania takie były potrzebne, gdyż programy antywirusowe czasem przeprowadzały działania niekompatybilne ze wspomnianymi poprawkami, co skutkowało awarią i pojawieniem się BSOD-a. Wpis w rejestrze, wymagany przez Microsoft, informuje mechanizm Microsoft Update, że oprogramowanie antywirusowe nie doprowadzi do awarii po zainstalowaniu poprawek. Bez tego wpisu, Microsoft Update nie zainstaluje poprawek.

Windows 7 zawiera co prawda mechanizm o nazwie Defender, który chroni przed niechcianymi reklamami i spyware'em, jednak nie pozostawia on w rejestrze wspomnianego wpisu, zatem sam Defender nie wystarczy, by poprawki zostały zainstalowane. Wpis taki jest dokonywany po zainstalowaniu Microsoft Security Essentials lub programów antywirusowych innych producentów.

Użytkownicy Windows 7, którzy chcą otrzymać najnowsze poprawki, powinni albo zaintalować oprogramowanie antywirusowe, albo w rejestrze w HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\QualityCompat ustawić wpis cadca5fe-87d3-4b96-b7fb-a231484277cc na wartość dword:00000000

Windows 7 Spectre Meltdown poprawki antywirus