Zaskakujące przetasowania na rynku Windows

| Technologia
Net Applications

Windows 7 po raz pierwszy traci rynek, Internet Explorer nadal zyskuje, a Windows 8 jest wielką zagadką, popularną wśród... graczy. Najnowsze statystyki wskazują, że Windows 8, pomimo iż jego udziały powoli rosną, zyskuje popularność wolniej niż... Windows Vista. Przeciwnego zdania jest Microsoft, który twierdzi, że liczba sprzedanych kopii Windows 8 w trzecim miesiącu po premierze jest równie duża jak liczba kopii Windows 7 w analogicznym okresie. Trendu tego nie widać w statystykach tworzonych w oparciu o ruch w internecie.

W styczniu 2013 roku Internet Explorer znowu zwiększył swoje udziały i należy doń juz 55,14% rynku. O 0,12 pp zwiększyła się popularność Firefoksa (do 19,94%), a udziały Chrome'a spadły o 0,56 pp (do 17,48%). W tym segmencie rynku sytuacja pozostaje zatem bez większych zmian. Znacznie bardziej interesujące zjawisko możemy zaobserwować na rynku systemów Windows.
Po raz pierwszy od oficjalnego debiutu zmniejszyły się udziały Windows 7. Spadły one z 45,11% do 44,48%. Spadek ten został w większości zrównoważony przez wzrost Windows 8 z 1,72 do 2,26%. Tyle rynek desktopów. Na rynku tabletów Windows 8 ma 0,08% udziałow, a Windows RT - 0,02%.

Zaskakujący jest jednak sam spadek Windows 7. Wiele firm przechodzi właśnie z Windows XP na Windows 7, powinniśmy zatem zauważyć wzrost udziałów tego systemu. Można zatem zastanawiać się, czy Windows 8 nie odbiera rynku swojemu poprzednikowi. Najnowszy system z Redmond zaskakuje. Albo negatywnie, jak chcą analitycy powołujący się na wzrost słabszy od Visty, albo pozytywnie, jak mówi Microsoft, który porównuje wzrost z Windows 7. Jeśli jednak zostawimy ten spór na boku, to zauważymy jedno bardzo interesujące zjawisko. Ze statystyk udostępnionych przez Valve wynika, że Windows 8 jest niezwykle popularny wśród użytkowników Steam'a. W samym tylko styczniu liczba jego użytkowników zwiększyła się o 1,83 pp i sięga już... 8,76%. Większość z nich korzysta z 64-bitowej edycji systemu. Wydaje się zatem, że przynajmniej jedna grupa klientów jest zadowolona z najnowszego OS-u z Redmond.

Pojawiły się też pierwsze oznaki rosnącej popularności Windows Phone. Od dawna na rynku przeglądarek mobilnych niepodzielnie rządzi Safari. W styczniu jej udziały wzrosły o 0,46% i obecnie korzysta z niej 61,02% użytkowników. Drugą najpopularniejszą przeglądarką jest Android Browser, którego udziały nieco padły (o 0,64pp) do 21,46 procent. Największą niespodziankę sprawił Internet Explorer, którego udziały przez lata nie przekraczały 1%. Od niedawna jednak rosną i w styczniu zwiększyły się o 0,18pp. Obecnie z IE korzysta 1,34% użytkowników urządzeń mobilnych. Być może Windows Phone zaczyna łapać wiatr w żagle, a Windows 8... podbije serca graczy.

Z danych NetApplications wynika, że 87,8% użytkowników łączy się z internetem z komputerów stacjonarnych, a 11,8% - z urządzeń przenośnych.

Windows 7 Windows 8 przeglądarka urządzenia przenośne komputery stacjonarne