'Obowiązkowy' Windows 8.1

| Technologia
Microsoft

Użytkownicy Windows 8 będą musieli zaktualizować swój system do Windows 8.1 jeśli nadal będą chcieli otrzymywać bezpłatne poprawki. Cykl aktualizacyjny najnowszego systemu operacyjnego będzie wyglądał tak, jak systemów wcześniejszych.

Windows 8 będzie wspierany do 10 stycznia 2023 roku. Wsparcie podstawowe systemu zakończy się 9 stycznia 2018, a wsparcie rozszerzone - 10 stycznia 2023. W okresie wsparcia podstawowego użytkownik będzie otrzymywał zarówno poprawki bezpieczeństwa jak i poprawki niezwiązane z bezpieczeństwem. Po 9 stycznia 2018 roku bezpłatne będą tylko poprawki dotyczące bezpieczeństwa. Użytkownicy Windows 8 będą mieli dwa lata na zaktualizowanie systemu do Windows 8.1. Aktualizacja będzie warunkiem koniecznym do dalszego korzystania ze wsparcia - mówi Erwin Visser odpowiedzialny w Microsofcie za marketing skierowany na rynki biznesowe.

Dotychczasowy model aktualizacji systemu z Redmond był dośc podobny, z tym, że korzystał również z Service Packów - nieregularnie wydawanych dużych zestawów poprawek, które zawierały głównie wszystkie wcześniej opublikowan łaty.
Wraz z Windows 8 Microsoft zrezygnował z Service Packów. Zdecydował się na model corocznej publikacji wersji przejściowych, których zadaniem jest przede wszystkim unowocześnianie systemu i dodawanie doń nowych funkcji.

Rob Helm, analityk z Directions on Microsoft mówi, że spodziewał się, iż Windows 8.1 będzie obowiązkowy. Decyzja Microsoftu wydaje się, zdaniem Helma, rozsądna. Windows 8 wciąż ma stosunkowo niewielu użytkowników, a Windows 8.1 jest bezpłatny, więc "wymuszenie" jego instalacji nie powinno spotkać się z oporem. To ma sens, bo w sytuacji częstego publikowania wersji przejściowych Microsoft, jeśli nie zobowiązałby użytkowników do instalacji 8.1 musiałby wspierać zbyt wiele wersji - stwierdza Helm. Analityk dodaje, że aktualizacja do wersji 8.1 jest znacznie lepszym pomysłem niż instalowanie Widnows 8. Co więcej, jest to na tyle dobre rozwiązanie, że Directions on Microsoft zaleca swoim klientom biznesowym odchodzącym od systemu Windows XP by korzystali z wersji 8.1 a nie z Windows 7.

Polityka Microsoftu związana z Windows 8.1 może sugerować, że kolejne wersje przejściowe również będą bezpłatne. Koncern nie będzie bowiem w stanie wymusić kolejnych aktualizacji i kazać płacić sobie za wersje przejściowe. Może ewentualnie kazać sobie płacić za wersje przejściowe, ale wówczas nie będzie mógł powiedzieć użytkownikom, że udziela wsparcia pod warunkiem zainstalowania najnowszej wersji OS-u.

Windows 8.1 wersja przejściowa wsparcie Microsoft