Windows 8 - początek nowej epoki?
Zdaniem analityków firmy Gartner Windows 8 nie jest po prostu kolejną wersją systemu operacyjnego. Jego premiera wyznacza moment ważnej zmiany na rynku technologii.
Analitycy uważają, że pojawienie się WinRT to początek końca epoki WinNT. Wraz z WinRT pojawia się nowy model programowania i nowy interfejs użytkownika, a nadal wspierana technologia WinNT pozwala użytkownikom i programistom na korzystanie zarówno z aplikacji stworzonych według modelu WinNT jak i WinRT.
Platforma WinRT to odpowiedź Microsoftu na nadchodzącą epokę, w której decydujące znaczenie będzie miał rynek urządzeń przenośnych. Będzie ona główną platformą Microsoftu, jednak użytkownicy jeszcze przez 10 i więcej lat będą korzystali z aplikacji Win32.
Windows 8 to pierwsza odpowiedź Microsoftu na wymagania rynku i konkurentów. To wspólny interfejs i API dla tak różnych urządzeń jak telefony i serwery. To także początek końca dominacji aplikacji Win32 na pecetach - mówi Michael Silver, wiceprezes Gartnera.
Windows 8 to coś więcej niż aktualizacja Windows - to zmiana modelu technologicznego. Rzadko jesteśmy świadkami takiego wydarzenia. W historii Microsoftu miało ono miejsce tylko raz, podczas przechodzenia z technologii DOS na technologię Windows NT. Zmiana ta rozpoczęła się w 1993 roku i zakończyła po 8 latach, wraz z premierą Windows XP w 2001 roku - stwierdził Steve Kleynhans, inny z wiceprezesów firmy.
Analitycy uważają, że stopniowo na znaczeniu będą traciły Win32 i Windows Desktop. Ich zdaniem firmy, które do roku 2015 zainstalują Windows 8 będą korzystały przede wszystkim z aplikacji Win32 i obecnego pulpitu. Jednak do roku 2020 zarówno przedsiębiorstwa jak i użytkownicy prywatni będą korzystali z Win32 przez mniej niż 10% czasu spędzonego z komputerem. Ich zdaniem większość aplikacji, w tym i programy wieloplatformowe oraz przeglądarki, będą korzystały z Metro.
Świat komputerów się zmienia. Pecety, chociaż wciąż stanową jego najważniejszy element, nie są już jedynymi urządzeniami dostarczającymi usług i aplikacji. Rolę podstawowego urządzenia zaczynają przejmować smartfony i tablety, a większość z tych urządzeń korzysta z systemów innych producentów niż Microsoft. W takiej sytuacji Microsoft musi przesiąść się na platformę, która umożliwia stworzenie nowego typu aplikacji i zapewnia inny sposób interakcji z użytkownikiem. Konkurencja zmusiła Microsoft do przemyślenia nie tylko kwestii wyglądu produktów, ale również tego, w jaki sposób powinny być skonstruowane, by zapewniać większe bezpieczeństwo i elastyczność.
Komentarze (5)
Przemek Kobel, 4 lipca 2012, 08:46
A RT nie oznacza przypadkiem wersji dla ARM-ów? Poza tym, znacznie większą rewolucję zrobiły systemy IOS i Android - zanim nadejdą daty przepowiadane przez ekspertów Gartnera, może się okazać, że nikogo już nie obchodzi jak wygląda następny Windows.
rob, 4 lipca 2012, 16:11
Mariusz Błoński, 4 lipca 2012, 17:45
Fakt, że to może być mylące. Ale okna dla ARM-ów to Windows RT. Natomiast WinRT pochodzi od Windows Runtime
Przemek Kobel, 5 lipca 2012, 08:56
http://programmers.stackexchange.com/questions/155521/what-is-the-difference-between-windows-8-winrt-and-windows-rt
Póki z głowy nie uleciało (czyli przez najbliższe 15 sekund): WinRT to taki następny .NET nałożony na obecnego .NETa. Windows RT, którego teraz już nie będzie można skracać, to system dla ARM-ów, a Windows 8 (Win8), to system dla x86. Powinienem jeszcze popastwić się nad prostokątami, ale to już zadanie dla userów (czy raczej ich portfeli), którym MS będzie próbowało wtłoczyć toto na ekrany.
marc, 6 lipca 2012, 00:18
Och, a jakze! to z pewnoscia nowa era. Era bezrefleksyjnego konsumeryzmu w skrajnej postaci. Problem polega jednak na tym, ze przecietny, produktywny czlowiek nie jest w stanie zbyt dlugo tanczyc z noga w gipsie i w kaftanie bezpieczenstwa ... to bardzo meczy, przez co zaczyna sie poszukiwac prawdziwej WOLNOSCI