Ostre ograniczenia

| Technologia

Microsoft opublikował treść licencji systemu operacyjnego Windows Vista, która w swej treści różni się od tej oferowanej wraz z Windows XP.

Najbardziej zaskakują ograniczenia, jakie mogą pojawić się w określonych sytuacjach.

Po zainstalowaniu systemu operacyjnego na jednym komputerze, możliwe jest przeniesienie systemu jedynie na jeszcze jedną maszynę - zasada ta dotyczy wersji Windows Vista Home Basic, Home Premium, Ultimate i Business. W przypadku systemu Windows XP (zarówno w wersji Home, jak i Professional) możliwa była nieograniczona liczba przenoszenia systemu na inny komputer.

Microsoft zabrania również instalowania edycji Vista Home Basic i Vista Home Premium na maszynach wirtualnych. Ograniczeniem tym nie są objęte wersje Vista Ultimate oraz Vista Business.

Microsoft informuje również w swej licencji o konsekwencjach wynikających z posiadania niewłaściwego klucza. Jeśli system nie przejdzie poprawnie etapu autoryzacji, jego funkcjonalność zostanie ograniczona.

Wydłużona została również gwarancja na Windows Vista - jej okres wyniesie jeden rok (a nie 90 dni, jak w przypadku edycji XP).

Pełna edycja Vista Home Basic kosztować ma 199 dolarów (uaktualnienie 99 USD). Za Vistę Home Premium trzeba będzie zapłacić, odpowiednio, 239 i 159 dolarów. Oba systemy operacyjne mają pojawić się w sprzedaży w styczniu przyszłego roku.

Windows Vista Microsoft licencja Windows XP