Windows Vista: opinie

| Technologia

Programiści wykonali imponującą pracę. Na potrzeby Visty powstało 30 tysięcy sterowników, system był pisany ponoć dwukrotnie (po trzech latach pracy pierwszą jego wersję wyrzucono podobno do kosza), a koszty jego wyprodukowania szacuje się na 6 miliardów dolarów. Powstaje więc pytanie – czy było warto?

Początkowo z Vistą wiązano nadzieje na pojawienie się kilku bardzo interesujących technologii. Miał więc zadebiutować nowy system plików (zapowiadany przez Microsoft) czy środowisko skryptowe nowej generacji Monad (nieoficjalne pogłoski mówiły, że będzie ono włączone do Visty).

Obecnie wiadomo już, że Vista nie przynosi ze sobą żadnego przełomu. Systemowi nie można nic szczególnego zarzucić, ale nie ma też powodu, by go szczególnie chwalić.
Vista pracuje co prawda bardziej stabilnie niż Windows XP ale i starszy system Microsoftu pracuje właściwie bez zastrzeżeń, więc ta zwiększona stabilność dla przeciętnego użytkownika będzie niezauważalna.

Microsoft podkreśla, że Vista to najbardziej bezpieczny spośród wszystkich systemów Windows. To niewątpliwie prawda, jednak nawet sam koncern z Redmond zauważa, że użytkownicy powinni używać oprogramowania antywirusowego i innych systemów zabezpieczających. Ponadto należy przypomnieć starą prawdę, że system jest na tyle bezpieczny, na ile rozsądny jest jego użytkownik. Musimy oddać jednak Microsoftowi sprawiedliwość – znacząco poprawiono bezpieczeństwo i wprowadzono nowoczesne technologie pozwalające spać spokojnie posiadaczom Visty. Jest tylko jedno ale... Technologie te przygotowano przede wszystkim z myślą o firmach, spotkamy je więc w edycjach biznesowych oraz edycjach 64-bitowych. Przeciętny użytkownik, który będzie chciał znacząco poprawić bezpieczeństwo swojego systemu, albo powinien kupić biznesową wersję Visty, albo w wersji domowej zastosować dodatkowe oprogramowanie zabezpieczające. Na temat bezpieczeństwa nowego OS-u krążą różne informacje, a prawdziwą wartość wbudowanych przez Microsoft zabezpieczeń poznamy zapewne w ciągu kilkunastu miesięcy, gdy Vista przejdzie swój "rynkowy chrzest bojowy”.

Specjaliści są zgodni, co do tego, że jeśli nie mamy zamiaru wymieniać sprzętu i jesteśmy zadowoleni z naszego Windows XP to nie mamy najmniejszego powodu, by instalować Vistę.

Instalację Visty powinny rozważyć osoby, które kupują nowy komputer. Powinny jednak pamiętać przy tym, że Vista jest systemem bardziej wymagającym od Windows XP oraz o tym, że nie ma jeszcze zbyt wielu programów zoptymalizowanych pod kątem współpracy z Vistą, co niewątpliwie dodatkowo spowolni ich działanie.

Czytaj również:
Debiut Windows Visty
Windows Vista: test wydajności

Windows Vista Microsoft opinie