Windows 8 powyżej 10%, duży spadek XP

| Technologia
Microsoft

Rynkowe udziały Windows 8, liczone wraz z Windows 8.1, w końcu przekroczyły 10%. Jednocześnie zanotowano znaczący spadek udziałów Windows XP. W ciągu zaledwie miesiąca, pomiędzy listopadem a grudniem, Windows XP stracił 2 punkty procentowe. To duży spadek, jednak w tym tempie przestarzały OS nadal będzie w kwietniu drugim najpopularnieszym systemem operacyjnym. Tymczasem w kwietniu Microsoft całkowicie kończy wsparcie dla Windows XP i jego posiadacze nie będą mogli więcej liczyć na żadne poprawki, co wystawi ich na poważne niebezpieczeństwo.

Z danych Net Application wynika, że najpopularniszym systemem operacyjnym dla komputerów stacjonarnych jest Windows 7, do którego należy 47,52% rynku. Wspomniany Windows XP jest zainstalowany na 28,98% pecetów. Kolejne pod względem popularności są Windows 8 (6,89%), Windows Vista (3,61%) oraz Windows 8.1 (3,60%). Za nimi uplasował się Mac OS X 10.9 (2,79%) oraz Linux (1,73%).

Niedawno Microsoft zmienił plany dotyczące Windows 7. Koncern chciał zakończyć sprzedaż tego systemu już 30 października 2014 roku. Jednak obecnie na jego witrynie możemy przeczytać, że data zakończenia sprzedaży zostanie ustalona w późniejszym terminie. Zmiana planów ma zapewne związek z faktem, że Windows 8 spotkał się z chłodnym przyjęciem i jak dotychczas wersja 8.1 nie zatarła negatywnego wrażenia. Plany zakończenia sprzedaży Windows 7 spotkały się z olbrzymią krytyką. System, co widać chociażby po jego rynkowych udziałach, cieszy się olbrzymią popularnością i osoby myślące o porzuceniu Windows XP czy Windows Visty z pewnością będą wolały kupić chwaloną wersję 7 niż krytykowaną edycję 8.

Windows Windows 8 Windows XP