Pierwsza dziura po zakończeniu wsparcia dla Windows XP

| Bezpieczenstwo IT
jurvetson, CC-BY

Microsoft poinformował, że cyberprzestępcy odkryli i wykorzystują pierwszą lukę w Windows XP od czasu, gdy zakończyło się wsparcie techniczne dla tego systemu. Krytyczna dziura została znaleziona w przeglądarce Internet Explorer. Dziura występuje w wersjach 6, 7, 8, 9, 10 i 11, a przestępcy atakują wersje 9, 10 oraz 11. Atak dokonywany jest na zmanipulowanej witrynie, do odwiedzenia której przestępcy zachęcają użytkowników. Na niebezpieczeństwo narażeni się użytkownicy Internet Explorera, jednak tylko osoby korzystające z Windows XP nie będą mogły liczyć na poprawki. Internet Explorer 6 jest wciąż wspierany na Windows Server 2003. Wsparcie dla XP zakończyło się 8 kwietnia bieżącego roku.

Dodatkowe niebezpieczeństwo pojawi się w momencie, gdy Microsoft załata lukę. Cyberprzestępcy będą mogli dokonać inżynierii wstecznej łaty i dzięki temu dowiedzieć się, gdzie znajduje się dziura i jak ją wykorzystać. W ten sposób wiedzę o luce zdobędą kolejne grupy przestępcze, można więc spodziewać się ataków na Internet Explorer 6 i niezałatany Windows XP. Użytkownicy tego systemu mogą utrudnić życie przestępcom instalując Enhaced Mitigation Experience Toolkit 4.1 dostępny na witrynie Microsoftu. Koncern z Redmond radzi też, by osoby, które korzystają z Windows XP oraz Internet Explorera wyrejestrowały plik vgx.dll. Eksperci informują, że działanie dziury jest częściowo uzależnione od Adobe Flash Playera, zatem przed atakiem chroni również wyłączenie odpowiedniej wtyczki w przeglądarce.

Jeśli nie musimy używać przeglądarki Microsoftu, rozwiązaniem problemu jest też w tym przypadku zainstalowanie alternatywnego oprogramowania.

Windows XP Internet Explorer dziura luka atak