Najmłodszy doktor w Polsce ma 23 lata i studiuje na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym
Dwudziestotrzyletni Wojciech Nazar z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego (GUMed) to najmłodszy doktor w Polsce. Nazar jest 2. osobą w historii swojej uczelni (pierwszą był Karol Steckiewicz), a 5. w kraju, która uzyskała ten stopień naukowy jeszcze przed końcem studiów.
Jak podkreślono w komunikacie GUMed, Nazar rozprawę doktorską obronił z wyróżnieniem, będąc formalnie studentem, na początku V roku kierunku lekarskiego [...]. Opiekunem pracy pt. „Analiza zmian świadomości społecznej dotyczącej zanieczyszczenia powietrza w Polsce w latach 2016-2022 z uwzględnieniem okresu pandemii COVID-19” był prof. Marek Niedoszytko.
Wcześniej za najmłodszego doktora w Polsce uznawano urodzonego w 1998 r. Tomasza Grzywę z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego (WUM). Jak jednak wyjaśniła cytowana przez PAP rzeczniczka GUMed, dr Joanna Śliwińska, Grzywa uzyskał stopień doktora pod koniec V roku studiów, a Nazar obronił się na początku V roku studiów.
Należy pamiętać, że problem oddychania zanieczyszczonym powietrzem dotyczy każdego z nas. Organizacja Narodów Zjednoczonych nazywa zanieczyszczenie powietrza niewidzialnym zabójcą, który przyczynia się do dużej części zgonów z powodu raka płuca, obturacyjnych chorób płuc i chorób sercowo-naczyniowych, mówi promotor. Prof. Niedoszytko zaznaczył, że dr Nazar połączył wiedzę medyczną z nowoczesnymi metodami statystycznymi oraz informatycznymi. Wyniki swoich badań opublikował w międzynarodowych czasopismach z najwyższego kwartyla, a [jego] praca doktorska została wyróżniona przez trzech recenzentów.
Wspominając o planowanych projektach, dr Nazar wyjaśnił, że chciałby się skoncentrować na wdrażaniu algorytmów diagnostycznych i prognostycznych bazujących na najnowszych osiągnięciach matematycznych, w tym algorytmach uczenia maszynowego, zwanych też algorytmami sztucznej inteligencji. To pozwoli na podejmowanie bardziej spersonalizowanych i trafniejszych decyzji dotyczących np. wyboru metody leczenia.
Wojciech Nazar urodził się 26 kwietnia 1999 r. Studia na kierunku lekarskim Wydziału Lekarskiego GUMed rozpoczął w 2018 r. Dr Nazar jest stypendystą ministra zdrowia, a także Niemieckiej Centrali Wymiany Akademickiej. W bieżącym roku odbył staże naukowo-kliniczne w dziedzinie kardiologii w Magdeburgu i Lipsku.
Jest współautorem czterech prac oryginalnych, czterech prac poglądowych oraz jednego doniesienia prezentowanego na zjeździe krajowym. Zajmuje się głównie analizą 1) świadomości społecznej w zakresie zanieczyszczenia powietrza w naszym kraju oraz 2) zmian zachowań Polaków podczas pandemii. Dotąd 5 razy recenzował artykuły naukowe w czasopismach zagranicznych o zasięgu międzynarodowym.
Dr Nazar jest aktywnym członkiem licznych kół studenckich. Lubi narciarstwo i jazdę na rowerze.
Komentarze (7)
thikim, 15 grudnia 2022, 17:25
Rzeczywiście trochę dziwne bo patrząc na promotora:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Marek_Niedoszytko
to
Pewnie to słowo COVID w tytule pracy miało znaczenie
A praca brzmi jak z socjologii.
nantaniel, 15 grudnia 2022, 17:53
Chłopak eksploruje tajemnice świadomości, a te się nabijajo!!!!1 :E
Mariusz Błoński, 15 grudnia 2022, 20:17
To jak najbardziej problem medyczny i wcale nie mniej ważny od tych typowo "leczniczych". Bo sposób postrzegania zagrożeń zdrowotnych wpływa zarówno na zachowania indywidualne, jak i na postawy społeczne, działania lokalne czy politykę ogólnokrajową. A uwzględnienie okresu COVID to również interesujący aspekt do zbadania, chociażby z tego względu, by stwierdzić, czy i jak zmieniło się postrzeganie zanieczyszczenia powietrzem w sytuacji, gdy pojawiło się inne zagrożenie, bardzo popularne w mediach, działaniach polityków itp. itd. Jak takie wydarzenia wpływają na percepcję dotychczasowych zagrożeń... Prewencja powinna być istotnym elementem medycyny.
thikim, 15 grudnia 2022, 21:18
Wróćmy zatem dokładnie do tego tytułu:
"Analiza zmian świadomości społecznej dotyczącej zanieczyszczenia powietrza w Polsce w latach 2016-2022 z uwzględnieniem okresu pandemii COVID-19"
Co jest podmiotem badań? Medycyna?
Świadomość społeczna.
Może ja jestem jakimś tradycjonalistą ale nie chciałbym w fizyce prac doktorskich na temat:
Analiza zmian świadomości społecznej dotyczącej zanieczyszczenia powietrza w Polsce w latach 2012-2020 z uwzględnieniem okresu po odkryciu bozonu Higgsa.
Badaniem postaw społecznych zajmuje się socjologia a nie medycyna.
nantaniel, 16 grudnia 2022, 11:55
Zdaje się, że to przypadek niepospolitego geniuszu wspartego pospolitym nepotyzmem
nantaniel, 16 grudnia 2022, 14:33
Trochę zbyt wiele przypadkowych zbieżności nazwisk w karierze najmłodszego doktora w Polsce
Ja mu nie żałuję, niech się bawi w analizowanie ankiet i danych z googla.
nantaniel, 16 grudnia 2022, 14:58
Mhm... Tak było