Pierwszy na świecie wyścig śluzowców

| Ciekawostki

Biolodzy rozwojowi z USA organizują pierwszy na świecie wyścig śluzowców. Odbędzie się on 16 maja w Bostonie.

Pomysłodawcy World Dicty Race tłumaczą, że komórki będą musiały nawigować po złożonym labiryncie mikroprzepływowym, by dotrzeć do linii mety w postaci zbiornika z chemoatraktantem. Dyfuzja tego związku będzie tworzyć gradient przestrzenny, pokazujący komórkom najkrótszą drogę do celu.

Wyzwanie polega na tym, by uzyskać zarówno szybkie, jak i inteligentne komórki linii ostrej białaczki promielocytowej HL-60 lub śluzowca Dictyostelium (w skrócie Dicty). Problem polega na tym, że o ile Dicty są precyzyjne, o tyle nie można ich nazwać demonami prędkości, zaś w przypadku HL-60 sprawy mają się dokładnie na odwrót.

Laboratoria z całego świata są więc proszone o przysłanie do USA swoich najszybszych i najdokładniejszych HL-60 i Dicty. Będą one współzawodniczyć ze sobą i ludzkimi neutrofilami. Zwycięzcy (ludzie) dostaną 5 tys. dolarów. Przewidziane są też inne medalowe miejsca z nagrodami w wysokości 1500 i 500 dol., a także nagrody specjalne dla najszybszych, najmądrzejszych i największych niezguł (po 1000 dol.).

Online'owe zapisy do wyścigu zakończyły się 14 marca. Co prawda można było zgłosić tylko jedną linię Dicty, ale ponieważ organizatorzy wysyłali do laboratoriów urządzenie do przeprowadzenie kwalifikacji, nie było trudności z wyłonieniem najlepszego kandydata.

Pomysłodawcy World Dicty Race zachęcają do udostępniania wiadomości o wydarzeniu. Odsyłają też do swojej podstrony na witrynie Experiment, gdzie trwa zbieranie funduszy. Jednocześnie akademicy z całego świata są zachęcani do przesyłania wiadomości o rodzaju wyścigu, który byłyby dla nich najbardziej interesujący ze względu na prowadzone badania. Prof. Daniel Irimia z Wydziału Chirurgii Massachusetts General Hospital obiecuje współpracę przy budowie urządzeń mikroprzepływowych do kolejnych edycji konkursu.

 

World Dicty Race Boston HL-60 Dicty neutrofile wyścig labirynt mikroprzepływowy chemoatraktant gardient przestrzenny Daniel Irimia