Za parę dni ruszają Wrocławskie Seminaria Ornitologiczne. Tym razem będą miały formułę spotkań online

| Nauki przyrodnicze
hedera.baltica, CC (Flickr)

Na dniach ruszają Wrocławskie Seminaria Ornitologiczne Zakładu Ekologii Behawioralnej Uniwersytetu Wrocławskiego. Jest to wydarzenie z ponad 40-letnią tradycją. Po raz pierwszy seminaria będą miały formułę spotkań online. Pierwsze, poświęcone rozrodowi błotniaka stawowego (Circus aeruginosus) na stawach hodowlanych, odbędzie się już 16 grudnia.

Inicjatorem tych spotkań był prof. Andrzej Dyrcz, który zresztą nadal jest gospodarzem seminariów. Na początku były to kameralne spotkania (pierwsze odbyło się w 1978 lub 1979 r.), które z czasem przerodziły się w otwarte dla publiczności seminaria na salach wykładowych w dawnym Instytucie Zoologicznym UWr.

Szesnastego grudnia dr hab. Zbigniew Kasprzykowski, mgr Urszula Zaremba i prof. dr hab. Artur Goławski z Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach opowiedzą o rozrodzie błotniaka stawowego na stawach hodowlanych. Badania prowadzono przez 5 lat na stawach rybnych na wschodzie Polski. Jak wyjaśniono w zapowiedzi wydarzenia, monitorowano 94 lęgi błotniaków stawowych, od momentu złożenia jaj do wylotu piskląt. Najważniejsze problemy badawcze, to: wpływ czynników środowiskowych na przeżywalność lęgów oraz znaczenie statusu pisklęcia w kontekście jego wzrostu i kondycji. Wyniki są wstępem do wyjaśniania zjawiska kainizmu u ptaków drapieżnych.

Kolejne seminaria zaplanowano już na 2022 r. Oto pełen program:

13 I - Liczenia punktowe a metoda kartograficzna – jak oceniać liczebność mysikrólika i zniczka w okresie lęgowym? – dr Grzegorz Neubauer, mgr Julia Barczyk, dr Marta Cholewa (Wrocław);

27 I - Dlaczego trzcinniczki i inne ptaki rozwodzą się? – dr hab. Lucyna Hałupka (Wrocław);

17 II - Wierny jak rudzik? – mgr Oliwia Karpińska (Siedlce);

24 II - Coevolution between Cuckoo and hosts – dr Marcel Honza (Brno);

10 III - Kodowanie informacji w głosach dzięciołów – dr hab. Ewa Węgrzyn (Rzeszów);

24 III - tytuł zostanie podany w terminie późniejszym – dr Marcin Tobółka (Poznań).

Półtoragodzinne seminaria będą się odbywać w czwartki, początek o godzinie 17. Zachęcamy do udziału!

Jak wziąć udział w spotkaniach? Organizatorzy apelują, by nie zwlekać z zapisami na ostatnią chwilę i wyjaśniają, że seminaria będą odbywały się na platformie Teams. Aby dostać zaproszenie na spotkanie, należy wypełnić formularz. Na podany adres zostanie wysłany link do spotkania. Można się zapisać od razu na wszystkie spotkania. Tutaj znajdziecie formularz zapisów na webinarium 16 grudnia.

Wrocławskie Seminaria Ornitologiczne Zakład Ekologii Behawioralnej Uniwersytet Wrocławski