Nieoczekiwane znalezisko na Wyspach Brytyjskich
Już 8000 lat temu łowcy-zbieracze zamieszkujący Wyspy Brytyjskie importowali zboże. Na południowym wybrzeżu, w pobliżu Wyspy Wight brytyjscy naukowcy znaleźli ślady DNA pszenicy. Pochodzą one sprzed 8000 lat, czyli aż o 2000 lat wyprzedzają początki rolnictwa na Wyspach, a o 400 lat – początki rolnictwa w północnych Niemczech i północnej Francji.
Byliśmy zdziwieni tym znaleziskiem. To dowód na wymianę pomiędzy łowcami-zbieraczami z Brytanii a rolnikami z Europy - mówi Robin Allaby z University of Warwick. Archeolodzy będą mieli problem. Obecnie uważa się bowiem, że w tym czasie Wyspy Brytyjskie były odcięte od reszty kontynentu. Możemy tylko spekulować, skąd wzięła się na nich pszenica. Mogła być przedmiotem handlu, mogła zostać podarowana lub zrabowana - dodaje uczony.
W miejscu wykopalisk znaleziono też DNA dębu, topoli, buka, psów lub wilków, jeleni i turów. Nie było natomiast śladów pyłku pszenicy, co wskazuje, że nie wyhodowano jej lokalnie. Badania prowadzono w miejscu, w którym dawniej prawdopodobnie budowano łodzie. Miejsce wykopalisk znajduje się obecnie 11,5 metra pod poziomem morza.
Rolnictwo pojawiło się na terenie Europy 8-9 tysięcy lat temu. Najpierw trafiło na Bałkany, skąd rozprzestrzeniło się po całym kontynencie.
Greger Larson, amerykański archeolog pracujący na Oxford University, chwali osiągnięcia kolegów z Warwick. Zauważa, że ich badania pozwalają lepiej poznać nam historię kontaktów pomiędzy rolnikami a łowcami-zbieraczami. O tym, że takie kontakty istniały świadczą np. kości świń znalezione w Niemczech na terenie zamieszkiwanym przez łowców-zbieraczy.
Komentarze (0)