Bezzałogowy samolot do wynoszenia satelitów?
DARPA rozpoczęła program Experimental Spaceplane (XS-1), którego celem jest stworzenie bezzałogowego pojazdu wielokrotnego użycia służącego do wystrzeliwania satelitów w przestrzeń kosmiczną. Chcemy wykorzystać sprawdzone technologie do zbudowania wiarygodnego, taniego systemu wynoszenia w przestrzeń kosmiczną. Systemu umożliwiającego przygotowanie startu z dnia na dzień. Już teraz mniej więcej wiemy jak powinien on wyglądać i jak działać. Szukamy obecnie najbardziej kreatywnego i praktycznego rozwiązania - mówi Jess Sponable, odpowiedzialny w DARPA za XS-1.
Obecnie start satelity może kosztować setki milionów dolarów, a rozpoczęcie misji trzeba planować z wieloletnim wyprzedzeniem, gdyż starty możliwe są tylko kilka razy w roku.
Twórcy programu XS-1 chcą, by powstał bezzałogowy ponaddźwiękowy pojazd wielokrotnego użytku, zdolny do startowania i lądowania na lotnisku, który nie wymagałby specjalistycznej infrastruktury i wielkiego zespołu naziemnego. Taki pojazd wynosiłby na dużą wysokość moduły, które odczepiałyby się od niego i wynosiły satelity na niską orbitę okołoziemską (LEO). Pojazd wracałby na lotnisko i mógłby być przygotowywany do kolejnego startu. Dzięki modułowej budowie - komponenty wynoszące satelity byłyby jednorazowego użytku - dobrej osłonie termicznej oraz automatycznemu systemowi startu, lotu i lądowania, satelity można by wynosić codziennie.
DARPA chce zbudować pojazd zdolny do 10 startów w ciągu 10 dni i osiągnięcia co najmniej raz prędkości powyżej 10 machów. Agencja dąży do tego, by koszt wyniesienia niewielkiego ładunku zmniejszył się co najmniej 10-krotnie w porównaniu z dzisiejszymi cenami i wyniósł mniej niż 5 milionów dolarów na start.
Komentarze (5)
Lagomorph, 19 września 2013, 20:22
Chcieć to każdy może...
Astroboy, 20 września 2013, 21:55
10 'machów' przy powierzchni Ziemi to około 3,4 km/s. Pierwsza prędkość kosmiczna to ok. 7,9 km/s. Więc na czym polega magia DARPA'y?
Astroboy, 20 września 2013, 22:25
Czyżby magia Felixa B.? Wyjaśniam - na różnych wysokościach panuje różne ciśnienie i temperatura. Różna jest prędkość dźwięku. Ale może warto dodać taką informację?
Przemek Kobel, 21 września 2013, 08:50
Ale wersja załogowa była o wiele fajniejsza...
http://en.wikipedia.org/wiki/ASM-135_ASAT
TrzyGrosze, 21 września 2013, 10:02
Astroboy:
10 'machów' przy powierzchni Ziemi to około 3,4 km/s. Pierwsza prędkość kosmiczna to ok. 7,9 km/s. Więc na czym polega magia DARPA'y?
1/3 potrzebnej prędkości osiągnięta tańszym kosztem :-)