Stwórz swoją grę dla Xboksa 360

| Technologia

Microsoft zamierza udostępnić zestaw narzędzi do tworzenia gier dla konsoli Xbox 360. XNA Game Studio Express, okrojoną wersję microsoftowego XNA Framework, można będzie kupić od 30 sierpnia. Roczna subskrypcja została wyceniona na 99 USD.

Peter Moore, wiceprezes Microsoftu poinformował, że do uruchomienia oprogramowania wystarczy domowy pecet, a stworzoną grę można następnie zaoferować innym posiadaczom Xboksa 360 za pośrednictwem serwisu Xbox Live.

To nasz pierwszy krok na drodze do stworzenia odpowiednika YouTube dla graczy. Udostępnione przez nas narzędzia to wszystko, czego potrzeba by stworzyć grę dla Xboksa 360.

To pierwsza taka oferta w historii. Dotychczas tworzenie gier dla konsoli było wyłączną domeną profesjonalnych programistów i grafików.

Moore poinformował też, że, pomimo iż narzędzia są prostszą wersją kosztującego dziesiątki tysięcy dolarów narzędzia, eliminują w dużej mierze konieczność ręcznego tworzenia kodu. Mimo to osoby, które będą chciały z nich skorzystać muszą znać podstawy programowania.

Specjaliści przypominają, że tworzenie gier nigdy nie było i nie będzie łatwym zajęciem. Zdaniem Richarda Doherty\'ego, dyrektora ds. badań firmy Envisioneering Group, inicjatywa Microsoftu pozwoli bardzo utalentowanym osobom, które już w tej chwili potrafią pisać gry, stworzyć je w tanim kosztem w ciągu kilku tygodni. W przeciwnym razie musiałyby spędzić nad nimi całe lata i wydać miliony dolarów.

Przedstawiciele Microsoftu przyznali, że za pomocą XNA Game Studio Express nie będzie możliwe stworzenie bardzo zaawansowanych gier. Nie wykluczyli jednak, że w przyszłości będą udostępniali kolejne części oprogramowania, które umożliwią pisanie coraz doskonalszych gier.

Pomysł Microsoftu pochwalił również Rob Enderle, analityk z Enderle Group. Jego zdaniem spowoduje on, że większa liczba dzieci i młodzieży zainteresuje się programowaniem. Większość z nich gra bowiem w gry wideo, a perspektywa stworzenia własnego tytułu może być dla nich wyjątkowo pociągająca.

Kilka uczelni wyższych, wśród nich Southern Methodist University, University of Southern California i Georgia Tech już ogłosiło, że zakupią pakiety Microsoftu i zaproponują swoim studentom dodatkowe zajęcia.

Xbox 360 Microsoft gry XNA Game Studio Express XNA Framework