ZTE i Huawei stanowią zagrożenie?

| Technologia
Kmccoy, CC

Komisja śledcza amerykańskiego Kongresu uznała, że chińskie firmy ZTE i Huawei stanowią zagrożenie. Parlamentarzyści wydali rekomendację, zgodnie z którą władze nie powinny zezwalać obu przedsiębiorstwom na dokonywanie jakichkolwiek przejęć w USA. Kongresmeni stwierdzili, że ZTE i Huawei nie potrafiły rozwiać wątpliwości dotyczących ich związków z chińską armią.

Obie firmy to jedni z największych producentów sprzętu telekomunikacyjnego na świecie. Chiny mają środki, sposobność oraz motyw, by wykorzystywać firmy telefkomunikacyjne w złych celach. Bazując na dostępnych nam tajnych i jawnych informacjach, uznaliśmy, że nie można wierzyć w zapewnienia ZTE i Huawei jakoby były one wolne od wpływów obcego państwa. Jako takie stanowią zagrożenie dla Stanów Zjednoczonych i naszych systemów - czytamy w raporcie.

Wiadomo, że Huawei została założona w 1987 roku przez byłego żołnierza chińskiej armii. Od dłuższego czasu pojawiały się doniesienia, że jest wykorzystywana przez Pekin do zbierania informacji o innych państwach i firmach. W bieżącym roku oskarżono ją o to, że wraz z ZTE umieszcza w niektórych urządzeniach kod kradnący poufne dane.

Stanowczość Kongresu wobec obu przedsiębiorstw może mieć związek z trwającą kampanią prezydencką w USA. Obaj główni kandydaci zapowiadają wywarcie większego nacisku na Chiny w wielu istotnych kwestiach.

Przed kilkoma dniami prezydent Obama zablokował przejęcie przez chińską firmę Ralls Corp. budowy czterech farm wiatrowych znajdujących się w pobliżu bazy marynarki wojennej w Oregonie. To pierwsza od 22 lat zagraniczna inwestycja zablokowana z powodów politycznych przez władze USA.

ZTE Huawei USA Kongres