Kosmiczny pomysł na globalne ocieplenie

| Ciekawostki
© azrainman

Najpopularniejszym sposobem walki z globalnym ociepleniem jest redukcja emisji CO2. Jednak co i rusz pojawiają się prawdziwie pozaziemskie pomysły stabilizowania klimatu. Najnowszy z nich zakłada wykorzystanie... dużego asteroidy.

Russell Bewick z University of Strathclyde proponuje przesłonięcie Ziemi za pomocą pyłu rozpylonego z asteroidy. Jest to zatem kolejny pomysł na zmniejszenie ilości promieniowania słonecznego docierającego do planety. Inne tego typu pomysły, takie jak wybudowanie w przestrzeni kosmicznej gigantycznych luster, są niezwykle kosztowne, bardzo trudne technicznie i pozwolą na zablokowanie niecałych 2% promieniowania.

Bewick ma inny pomysł. Proponuje on przechwycenie asteroidy 1036 Ganymed i umieszczenie jej w punkcie L1. To jeden z tak zwanych punktów libracyjnych (punktów Lagrange'a). Punkty te to miejsca w przestrzeni w układzie dwóch powiązanych grawitacją ciał, w których trzecie ciało - o pomijalnej masie - może pozostawać w spoczynku względem obu większych ciał. Dla układu Ziemia-Słońca punkt L1 znajduje się pomiędzy planetą a gwiazdą. Z obliczeń Bewicka wynika, że z asteroidy 1036 Ganymed umieszczonego w L1 można by uzyskać tyle pyłu, iż zablokowałby on 6,58% promieniowania słonecznego. Chmura pyłu rozciągałaby się na 2600 kilometrów i wystarczyłaby do odsunięcia w czasie zmian klimatycznych. Dzięki czemu ludzkość,jak uważa Bewick, zdążyłaby opracować technologie pozwalające na uniknięcie ocieplenia.

1036 Ganymed to planetoida z grupy Amora. Obiega ona Słońce w ciągu około 4,5 roku, a w październiku 2024 roku znajdzie się w odległości zaledwie 56 milionów kilometrów od Ziemi (0,374 AU). Średnica asteroidy wynosi niemal 32 kilometry. Bewick i jego koledzy proponują, by wyposażyć ją w napęd o dużej mocy, który będzie zawierał elektromagnesy i skierować asteroidę do punktu L1. Tam za pomocą elektromagnesów można by "zdmuchiwać" zeń pył. Ten miałby stworzyć wielką chmurę, która na jakiś czas zablokuje część promieniowania słonecznego.

Szczegóły propozycji uczonych z University of Strathclyde zostaną opisane w najbliższym numerze Advances in Space Research.

Ziemia globalne ocieplenie asteroida 1036 Ganymed pył Słońce L1 punkt libracyjny